Badania: odżywianie ma większe znaczenie dla zdrowia kości niż ćwiczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 października 2018 11:45

Długoterminowa dieta wzbogacona minerałami może przyczyniać się do zapobiegania utracie masy i siły kostnej wraz z wiekiem, nawet przy niewielkim poziomie aktywności fizycznej - informuje pismo "PLOS ONE".

Badania: odżywianie ma większe znaczenie dla zdrowia kości niż ćwiczenia
Długoterminowa dieta bogata w minerały prowadzi nie tylko do zwiększenia masy i siły kości, ale także do utrzymania zdrowia kości po zaprzestaniu aktywności fizycznej. Fot. Archiwum

Badania przeprowadzone zostały na myszach, które przez osiem tygodni miały zapewnione ćwiczenia fizyczne oraz dietę wzbogaconą wapniem i fosforem lub ćwiczenia i standardową dietę. Przez kolejne osiem tygodni stosowana była tylko dieta, przy znikomej ilości ćwiczeń.

Okazało się, że samo stosowanie diety wzbogaconej minerałami miało korzystny wpływ na stan kości, nawet po zaprzestaniu wykonywania ćwiczeń. Takiego rezultatu nie zaobserwowano u gryzoni karmionych standardowym pożywieniem.

- Długoterminowa dieta bogata w minerały prowadzi nie tylko do zwiększenia masy i siły kości, ale także do utrzymania zdrowia kości po zaprzestaniu aktywności fizycznej - mówi dr David Kohn z Uniwersytetu Michigan, autor analizy.

Badacz dodaje, że wyniki te mają znaczenie dla zdrowia osób starszych, dla których dieta jest często łatwiejsza do kontynuowania niż ćwiczenia fizyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum