×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: nadmiar cukru w okresie ciąży prowadzi do problemów z pamięcią dzieci

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia10 maja 2018 09:25

Naukowcy od dawna apelują do rodziców, by ograniczyli cukier w diecie swoich dzieci. Jego nadmiar ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, prowadzi do otyłości, a także problemów z pamięcią - tak wynika z ostatnich badań opublikowanych ''American Journal of Preventive Medicine''.

Badania: nadmiar cukru w okresie ciąży prowadzi do problemów z pamięcią dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze zgromadzili dane na temat żywienia ponad 1000 kobiet w ciąży w latach 1999-2002, które uczestniczyły w projekcie ''Viva''. Oceniono też dietę ich potomstwa we wczesnym dzieciństwie. Sprawdzano przede wszystkim ich zdolności poznawcze we wczesnym i średnim wieku dziecięcym (odpowiednio w wieku około 3 i 7 lat) - podaje Wprost.

Dzieci kobiet, które dziennie spożywały ponad 50 gramów cukru, miały niższe wyniki w testach poznawczych, dotyczących pamięci i zdolności rozwiązywania problemów w porównaniu do rówieśników, których matki stosowały zdrowszą dietę.

Picie słodkich napojów gazowanych, w szczególności w czasie ciąży, było powiązane z gorszymi wynikami zarówno w zakresie werbalnych, jak i niewerbalnych umiejętności. Natomiast napoje gazowane w diecie wiązały się z gorszymi zdolnościami motorycznymi, wizualnymi przestrzennymi i wzrokowymi w wieku trzech lat i gorszymi umiejętnościami werbalnymi w wieku siedmiu lat.

Więcej: www.zdrowie.wprost.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze