Badania kliniczne: eksperymentalny lek w rzadkiej postaci łuszczycy

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2019 15:39

Nowe dane z badania klinicznego fazy I opublikowane w czasopiśmie The New England Journal of Medicine (NEJM) wskazują, że BI 655130, pierwszy w swojej klasie eksperymentalny lek, spowodował istotną poprawę w zakresie objawów rzadkiej postaci łuszczycy zwanej uogólnioną łuszczycą krostkową (ang. generalised pustular psoriasis, GPP) - informuje firma Boehringer Ingelheim w komunikacie prasowym.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

BI 655130 jest przeciwciałem monoklonalnym, które hamuje aktywność receptora interleukiny-36 (IL-36R), tj. szlaku sygnałowego w układzie immunologicznym, który może odgrywać rolę w wielu chorobach zapalnych.

Nowo opublikowane dane kliniczne, zaprezentowane również podczas ostatniego spotkania Amerykańskiej Akademii Dermatologii (ang. American Academy of Dermatology, AAD) w Waszyngtonie, wskazują, że u 7 pacjentów z GPP, u których występowały ostre zaostrzenia choroby o przebiegu umiarkowanym lub ciężkim, BI 655130 spowodował szybką poprawę w zakresie objawów.

- U pięciu z 7 pacjentów, którzy wzięli udział w 20-tygodniowym badaniu klinicznym fazy I, po podaniu jednej dawki leku w ciągu pierwszego tygodnia stwierdzono skórę wolną lub prawie wolną od zmian chorobowych. Po czterech tygodniach efekt ten zaobserwowano u wszystkich pacjentów. W tygodniu 4. średnia poprawa w zakresie objawów skórnych wynosiła niemal 80% i utrzymywała się aż do zakończenia badania (tydzień 20.) - czytamy w informacji prasowej.

- Odpowiednio dostosowane działanie ukierunkowane na szlak IL-36 stanowi jeden z najciekawszych nowych obszarów badań dermatologicznych, a społeczność naukowa z niecierpliwością czekała na postępy w badaniach nad tym mechanizmem - powiedział główny badacz, prof. Hervé Bachelez z paryskiego ośrodka Hôpital Saint-Louis.

- Badanie to dostarczyło oczekiwanych od dawna danych klinicznych, które stanowią potwierdzenie pozytywnych efektów blokowania aktywności IL-36 jako potencjalnej, nowatorskiej metody leczenia. Szybka poprawa obserwowana u pacjentów po podaniu zaledwie jednej dawki BI 655130 świadczy o dużych możliwościach tej terapii, które będzie można wykorzystać w leczeniu GPP w przyszłości - tłumaczy badacz.

GPP to rzadka, przewlekła choroba skóry, klinicznie różna od częściej występującej łuszczycy plackowatej. Ma ona znaczny wpływ na jakość życia pacjentów. Na skórze chorego występuje rumień i pojawiają się liczne zmiany w postaci pęcherzyków (krostek) wypełnionych jałową ropą, pokrywające duże obszary ciała. U osób dotkniętych tą chorobą mogą nagle pojawić się objawy takie jak gorączka, dreszcze i bolesne zmiany skórne.

GPP może wiązać się z wystąpieniem groźnej dla życia niewydolności narządowej i powikłań zakaźnych, dlatego chorobę tę należy uznawać za stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej. Dostępne metody leczenia GPP są bardzo ograniczone i nie zapewniają dużej oraz trwałej skuteczności. Z tego względu istnieje wysokie zapotrzebowanie na nowe metody leczenia GPP dające możliwość poprawy ich skuteczności.

- BI 655130 to nowe przeciwciało odkryte przez firmę Boehringer Ingelheim. Jest ono badane pod kątem stosowania w terapii wielu chorób zapalnych w nadziei, że uda się wprowadzić zmiany w obecnie dostępnych metodach leczenia chorych cierpiących na te dolegliwości - powiedział dr Jan Poth, z działu zajmującego się chorobami głowy, CUN i immunologią w firmie Boehringer Ingelheim.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum