Badania: dlaczego tak trudno zwalczyć koronawirusa?
Szczegółowa analiza choroby i łańcucha kontaktów pierwszych niemieckich przypadków COVID-19 pokazuje, dlaczego tak trudno jest zahamować pandemię. Naukowcy postulują rygorystyczną kontrolę kontaktów osób zakażonych.

Analiza opublikowana w piśmie „The Lancet Infectious Diseases“ potwierdza, że nosiciele wirusa SARS-CoV-2 mogą zakażać jeszcze przed wystąpieniem symptomów, a także krótko po ich wystąpieniu. Zdaniem naukowców stanowi to gigantyczne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej. Czas wykluwania się wirusa był w analizowanych grupie pacjentów bardzo krótki - wynosił zaledwie 4 dni. „Dlatego zahamowanie rozprzestrzeniania się COVID-19 w skali globalnej jest bardzo trudne”, podkreślają autorzy.
Naukowcy z klinki w Kolonii w komentarzu w piśmie „Lancet” komentują: „Te ustalenia pasują do rezultatów innych badań mówiących, że przenoszenie się wirusa przed wystąpieniem symptomów następuje w połowie przypadków. To największa przeszkoda w uzyskaniu kontroli nad pandemią." W przypadku dalszego szerzenia się choroby nie wystarczy tradycyjne śledzenie sieci kontaktów zakażonego. Zdaniem naukowców powinno się to odbywać przy pomocy odpowiedniej aplikacji. To jedyna możliwość do uzyskania skutecznej kontroli nad pandemią - podkreślają kolońscy badacze.
Czytaj: dw.com
ZOBACZ KOMENTARZE (0)