Badania: czy odkryto wreszcie niewyczerpane źródło krwi?

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2019 10:14

Amerykańskim naukowcom udało się wyhodować komórki macierzyste, z których powstaje krew. To może być rewolucja m.in. w leczeniu chorych na białaczkę - donosi prestiżowy magazyn „Nature".

Badania: czy odkryto wreszcie niewyczerpane źródło krwi?
Fot. Archiwum

Odkrycie to ma potencjalnie wiele ważnych zastosowań w codziennej medycynie. To na przykład nadzieja dla osób z białaczkami i innymi nowotworami krwi, które wymagają przeszczepu szpiku kostnego, lecz nie mogą znaleźć dawcy.

„Gdyby sukces badaczy rzeczywiście przeniósł się w najbliższych latach na praktykę kliniczną, tacy pacjenci mogliby otrzymywać wyhodowane w laboratorium zdrowe wersje swoich własnych komórek” - pisze „Nature". To również krok w kierunku skuteczniejszego leczenia chorób krwi o podłożu genetycznym - dodaje jeden z głównych autorów pracy dr Ryohichi Sugimura ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie działającego pod szyldem Harvardu.

Uczeni nigdy wcześniej nie dotarli aż do tego punktu. - Teraz wygląda na to, że udało się wszystko poskładać i stworzyć komórki macierzyste krwi. A był to przecież jeden z medycznych Świętych Graali - ekscytuje się w komentarzu dla „Nature” dr Mick Bhatia z McMaster University w Kanadzie, jeden z czołowych ekspertów od badań nad komórkami macierzystymi.

Czytaj: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum