Badania: bóle kolan biorą się nie tylko z nadwagi

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2017 18:14

Bóle kolan wynikają zazwyczaj ze zwyrodnienia stawów kolanowych i uznaje się je za chorobę podeszłego wieku. To jednak nie do końca prawda. Najnowsze prace badawcze wykazują, że bóle stawów kolanowych mają wiele przyczyn.

bóle stawów kolanowych mają wiele przyczyn. Fot. Archiwum

O artrozie mowa jest wtedy, gdy następuje zanik tkanki chrzęstnej w stawach przy jednoczesnym powstawaniu osteofitów (wyrośli kostnych) wokół stawu. Wiąże się to zawsze z silnymi bólami i ograniczeniem zdolności ruchowych.

Amerykańscy naukowcy opublikowali w fachowym czasopiśmie „PNAS” wyniki badań, w których przedstawiają zupełnie inny obraz tego schorzenia. Zbadali oni, jak zmieniała się liczba pacjentów z artrozą od czasów prehistorycznych, poprzez wczesno-przemysłowe do współczesnych. Stwierdzili przy tym, że liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie (obecnie co piąty Amerykanin po ukończeniu 45 lat cierpi to schorzenie, po 60. roku nawet co trzeci).

- Największą niespodzianką było dla nas to, że dzieje się tak nie za sprawą wydłużenia okresu ludzkiego życia czy rozpowszechnionej otyłości, ale przede wszystkim za sprawą warunków współczesnego życia - powiedział jeden z autorów badań Ian Wallace z uniwersytetu Harvard.

Schorzenie to nie jest wyłącznie związane z procesem starzenia się organizmu - stwierdzili autorzy badań. Aby mu zapobiegać, trzeba dowiedzieć się czegoś więcej o czynnikach ryzyka. Naukowcy przypuszczają, że degeneracja następuje przez zbyt mało ruchu, co prowadzi do zaniku chrząstek i osłabienia mięśni. Szkodliwa jest także dieta np. zbyt bogata w wysoko przetworzone węglowodany.

Za szkodliwe uważa się także chodzenie po twardym asfalcie, niewłaściwe obuwie i stany zapalne stawów. Oraz oczywiście przeciążenie stawów na skutek nadwagi czy otyłości.

Karl-Dieter Heller z Brunszwiku, sekretarz generalny Niemieckiego Towarzystwa Endoprotetycznego, zwraca uwagę, że częstotliwość występowania schorzeń stawów kolanowych i związanych z tym operacji endoprotetycznych bardzo rośnie w Niemczech. - Nie można tego wytłumaczyć tylko tym, że coraz więcej ludzi cierpi na otyłość. Jest to ważny czynnik, ale nie jedyny - wyjaśnia.

- Inne przyczyny wymieniane przez naukowców z Harvardu uważam za jak najbardziej zrozumiałe. Ludzie mało się ruszają, czy to w pracy, czy w czasie wolnym od pracy, co powoduje że tkanka chrząstki kolanowej jest niedożywiona, uszkodzona i ulega zanikowi. To sprawia, że każdy ruch potem związany jest z bólem. Jest to proces, który sam się napędza.

Jak podaje Niemieckie Towarzystwo Endoprotetyczne, w Niemczech co roku wszczepianych jest 170 tys. sztucznych stawów kolanowych i 230 tys. stawów biodrowych. W przypadku operacji kolana pacjenci są coraz młodsi. Już około 20 proc. jest poniżej 60. roku życia.

Czytaj: www.dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum