Badania: bilingwizm chroni mózg przed demencją

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2017 20:41

Mózgi osób dwujęzycznych oszczędniej gospodarują swoimi zasobami, dzięki czemu dłużej zachowują prawidłowe funkcje poznawcze - informują kanadyjscy naukowcy, których wnioski publikuje "Journal of Neurolinguistics".

Badania: bilingwizm chroni mózg przed demencją. Fot. Archiwum

Podczas badań obserwowano mózgi seniorów, których poproszono o to, by skoncentrowali się na informacji wizualnej (kolorze przedmiotu), przy jednoczesnym ignorowaniu informacji przestrzennej (jego lokalizacji). W badaniach wzięły udział dwie grupy Kanadyjczyków, z których jedna mówiła tylko po francusku, a druga po francusku i po angielsku. Uczestnicy byli w tym samym wieku (74 lata) i mieli podobny poziom wykształcenia.

Okazało się, że mózgi osób mówiących tylko po francusku angażowały do wykonania tego zadania wiele obszarów związanych z przetwarzaniem informacji wzrokowej, motorycznej, selektywnym skupianiem uwagi i funkcjami wykonawczymi.

Mózgi osób dwujęzycznych natomiast oszczędzały energię, angażując mniej obszarów, jednak bardziej przydatnych do wykonania zadania. U seniorów dwujęzycznych zaobserwowano także większą liczbę połączeń nerwowych w obrębie bruzdy skroniowej dolnej, która odgrywa rolę w przetwarzaniu informacji wizualnych i przestrzennych.

- Po latach codziennego funkcjonowania z dwoma nakładającymi się na siebie językami osoby dwujęzyczne wypracowały sobie umiejętność skutecznego selekcjonowania informacji istotnych oraz ignorowania tych, które mają charakter rozpraszający - komentuje autorka badań dr Ana Inés Ansaldo z Uniwersytetu Montrealskiego.

Ta skuteczna selektywność mózgu, pozwalająca osiągnąć ten sam rezultat mniejszym kosztem, sprzyja dłuższemu prawidłowemu funkcjonowaniu obszarów mózgu zlokalizowanych w płacie czołowym, które są z natury bardziej podatne na proces starzenia się. Miedzy innymi dzięki temu osoby dwujęzyczne są w mniejszym stopniu narażone na demencję - podsumowują badacze.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum