Badacze z USA zidentyfikowali nieznaną autoimmunologiczną chorobę mięśni

Autor: PAP Nauka w Polsce/ Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2019 17:24

Nowo opisany rzadko występujący zespół autoimmunologiczny LHIM powoduje bóle mięśni i osłabienie, ale można go leczyć lekami przeciwzapalnymi - informuje pismo „Neurology”.

Badacze z USA zidentyfikowali nieznaną autoimmunologiczną chorobę mięśni
FOT. Saint Louis University/Flickr.com

Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis zidentyfikowali wcześniej nieznaną autoimmunologiczną chorobę mięśni. Ma ona nagły początek - z wyniszczającym bólem i osłabieniem mięśni. Nowy zespół łatwo pomylić z innymi chorobami, które jednak wymagają odmiennego leczenia. Zdaniem autorów wyniki badań mogą pomóc lekarzom w dobraniu właściwej terapii.

- W ciągu ponad 20 lat zaobserwowaliśmy tylko czterech pacjentów, więc jest to bardzo rzadki zespół - zaznaczył prof. Alan Pestronk, neurolog, patolog oraz immunolog.

W 1996 roku Pestronk, który prowadzi uniwersytecką klinikę chorób nerwowo-mięśniowych, oglądał pod mikroskopem próbki tkanek pacjenta z bólem i osłabieniem mięśni. Zauważył coś niezwykłego: fagocyty, czyli białe krwinki, które w normalnych warunkach pochłaniają martwe tkanki, skupiły się wokół uszkodzonych włókien mięśniowych.

Nietypowość zaobserwowanej sytuacji sprawiła, że naukowiec zachował ją w pamięci i zwracał uwagę na podobne przypadki. W ciągu kolejnych 22 lat spotkał trzech kolejnych pacjentów hospitalizowanych z powodu bólu mięśni i osłabienia, u których biopsje wykazały rozpad mięśni w połączeniu z obecnością fagocytów. Dokładnie analizując wyniki biopsji, Pestronk i jego współpracownicy odkryli, że własne mięśnie pacjentów były atakowane przez immunologiczne komórki fagocytujące znane jako histiocyty. Nazwali nowo odkryty zespół miopatią immunologiczną związaną z dużymi histiocytami (large-histiocyte-related immune myopathy, LHIM).

Stan trzech pacjentów poprawił się, pod wpływem leków immunomodulujących, takich jak steroidy, i nie doszło u nich do nawrotu. U czwartego objawy mięśniowe rozwinęły się, gdy był poddawany leczeniu z powodu nowotworu. Wkrótce potem zmarł on z powodu nowotworu.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum