×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wyroby medyczne. POLMED postuluje dwukrotnie wyższe dofinansowanie do aparatów słuchowych

Autor: oprac. JJ • Źródło: Mat. prasowy22 czerwca 2022 12:00

Aparaty słuchowe, które znajdują się w kategorii wyrobów medycznych na zlecenie, są objęte częściowym dofinansowaniem. Niestety limity na tego rodzaju urządzenia nie zmieniły się od przeszło ośmiu lat, przez co osoby słabosłyszące są grupą pacjentów, która musi najwięcej do nich dopłacać. Tylko w ubiegłym roku pacjenci ze swoich kieszeni do tego rodzaju urządzeń dopłacili ponad pół miliarda złotych.

Wyroby medyczne. POLMED postuluje dwukrotnie wyższe dofinansowanie do aparatów słuchowych
Tylko w ubiegłym roku pacjenci dopłacili ze swoich kieszeni 0,5 mld zł do aparatów słuchowych. Fot. Adobe
  • Według szacunków co piąty Polak może mieć problemy ze słuchem a w tej grupie niemal 60 proc. osób powinna korzystać z aparatu słuchowego
  • Wraz z rozwojem technologicznym aparaty słuchowe są coraz mniejsze i doskonalsze. Niestety, także coraz droższe a dopłaty do aparatów jako wyrobu medycznego nie zmieniły się od ośmiu lat. Kosztują w przedziale 3 -3,5 tys. złotych a pacjenci muszą dopłacić do nich ok. 80 proc.
  • Tylko w ubiegłym roku pacjenci ze swoich kieszeni dopłacili do aparatów słuchowych 0,5 mld złotych
  • Izba POLMED postuluje, aby dofinansowanie dla tej kategorii wyrobów medycznych zostało zwiększone dwukrotnie - z 1000 do 2000 PLN

Niemal co piąty Polak może mieć kłopoty ze słuchem

Polska ma jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, ale problemy ze słuchem coraz częściej występują nie tylko u seniorów. Dotykają także wiele młodszych osób. Obecnie szacuje się, że blisko co piąty Polak może mieć problemy ze słuchem, z czego blisko 60 proc. z nich powinna nosić aparaty słuchowe.

Osoby z niedosłuchem są zagrożone wykluczeniem z życia społecznego i zawodowego. Ponieważ jest to jeden z naszych podstawowych zmysłów, pacjenci z niedosłuchem, chcą korzystać z aparatów słuchowych, które w jak największym stopniu podniosą ich komfort słyszenia.

Aparaty słuchowe coraz lepsze i coraz droższe

W ciągu ostatnich lat, podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, również technologia aparatów słuchowych rozwinęła się bardzo intensywnie. Zniknęły przewody, ciężkie wymienne baterie zastąpiono akumulatorkami, urządzenia przejściowe zastąpiła bezprzewodowa synchronizacja aparatów z naszymi smartfonami. Jednak wraz z postępem technologicznym wzrosły również ceny tych urządzeń.

Podkreślenia wymaga fakt, że pacjenta należy zaopatrywać obu usznie, czyli w dwa aparaty słuchowe, gdyż tylko wtedy dochodzi do stymulacji obu uszu, co ma wpływ na deprywację słuchową.

Niestety obecny, niski poziom dofinansowania NFZ do aparatów słuchowych znacznie ogranicza pacjentom taką możliwość, co znajduje potwierdzenie w badaniu Euro Track Poland 2019. Pokazuje ono, że poziom protezowania obu usznego w Polsce to tylko 42 proc., podczas gdy w krajach Europy zachodniej to ponad 80 proc.

Pacjent dopłaca niemal 80 proc do aparatu

- Obecna średnia rynkowa cena aparatu słuchowego dla osób dorosłych mieści się w granicach 3000 – 3500 PLN. Warto przy tym zaznaczyć, że ponad 40 proc. osób noszących aparaty słuchowe musi nosić je na obu uszach. Biorąc pod uwagę kwotę dofinansowania do najbardziej popularnego rodzaju aparatów (na przewodnictwo powietrzne), która wynosi 700 PLN, łatwo obliczyć, że pacjenci z własnej kieszeni muszą pokryć około 80 proc. wartość tego sprzętu - mówi Aleksandra Włodarska vel Głowacka, prezes Zarządu, Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym -ECHO.

Dodaje: - Oznacza to, że w wielu przypadkach pacjenci skazani, są na dużo słabsze, gorszej jakości urządzenia, które nie spełniają ich oczekiwań. Należy przy tym podkreślić, że brak stymulowania ucha właściwie dobranym aparatem, spełniającym potrzeby pacjenta, może doprowadzić do nieodwracalnych deprawacji słuchowych. Przez co budżet państwa zostanie dodatkowo obciążony opieką nad słabosłyszącymi pacjentami.

W cenie aparatu opieka protetyków słuchu

Analizując cenę aparatów słuchowych w Polsce trzeba podkreślić, że wlicza się w nią również pięcioletnia opieka protetyków słuchu, którzy odpowiadają za właściwe dobranie aparatu, a następnie sprawują bieżącą opiekę nad pacjentem. Jest to usługa nierozerwalnie związana z zakupem sprzętu i również w istotny sposób zwiększająca jego cenę.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów Izba POLMED podjęła dialog z Ministerstwem Zdrowia mający na celu podwyższenie limitu finansowania aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne, zwłaszcza tych dedykowanych osobom dorosłym. W naszej ocenie roczna dopłata ze strony pacjentów na poziomie pół miliarda złotych pokazuje w sposób bezdyskusyjny, że finansowanie dla tej kategorii wyrobów medycznych musi zostać istotnie zwiększone, dlatego postulujemy o dwukrotne zwiększenie limitu z 1000 do 2000 PLN – mówi Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum