×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Izba POLMED o nowej kategoryzacji opatrunków specjalistycznych. "Brak systemowego rozwiązania dla zmieniających się kodów EAN stwarza niebezpieczeństwo dla refundacji

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasoweOpublikowano: 18 lipca 2023 19:01Zaktualizowano: 19 lipca 2023 11:23

- Zmiana grup limitowych opatrunków specjalistycznych w ramach listy refundacyjnej jest dowodem udanego dialogu pomiędzy decydentami, a interesariuszami systemu ochrony zdrowia - zauważa Izba POLMED w swoim stanowisku. W opinii izby trzeba wypracować systemowe rozwiązanie w zakresie zmieniających się kodów EAN.

Izba POLMED o nowej kategoryzacji opatrunków specjalistycznych. "Brak systemowego rozwiązania dla zmieniających się kodów EAN stwarza niebezpieczeństwo dla refundacji
Stanowisko Izby Polmed: kody EAN opatrunków specjalistycznych do zmiany. Fot.Shutterstock
  • Po czterech latach rozmów udało się wypracować wspólne stanowisko Ministerstwa Zdrowia, organizacji pacjenckich, towarzystw naukowych i producentów opatrunków 
  • Najważniejszą zmianą w ustawie jest rozszerzenie grup limitowych z 14 do 30, co zwiększy dostępność opatrunków w danej grupie limitowej
  • Pacjenci mają możliwość wyboru produktów bardziej dostosowanych do swoich indywidualnych potrzeb

Izba POLMED o nowej kategoryzacji opatrunków specjalistycznych

Istotą zmian jest stworzenie precyzyjnego nazewnictwa grup limitowych ze względu na budowę i funkcje opatrunków, a tym samym dopasowanie opatrunku do danej grupy pod kątem technologicznym i pod kątem możliwości zastosowania w określonej fazie leczenia rany.

- Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy do konkretnej grupy wchodził opatrunek nie mający technologicznie nic wspólnego z opisem danej grupy limitowej i często również całkowicie niedostosowany cenowo do danej kategorii. Przykładem mogą być grupy opatrunków kolagenowych, w których znajdowały się opatrunki nie zawierające w swoim składzie kolagenu - zauważa Izba POLMED.

Korzyści  wprowadzonych zmian

Nowe grupy limitowe z dokładnym ich opisem dadzą pacjentom szanse na większy wybór opatrunków refundowanych, a także dostęp do nowości w ramach danej kategorii. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach dzięki nowej kategoryzacji nastąpi zmniejszenie dopłat pacjenta do opatrunku w ramach refundacji. Zmiana zatem nie przebiega kosztem zwiększenia dopłat pacjentów.

- Nowa propozycja refundacji opatrunków to z pewnością krok w dobrą stronę, jeśli chodzi o leczenie ran przewlekłych, które jest olbrzymim problemem społecznym w Polsce. Ułatwi indywidualizację leczenia, dobór odpowiednich opatrunków i stosowanie opatrunków nowoczesnych i najbardziej efektywnych - mówi Prof. Tomasz Banasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Rozszerzenie listy grup limitowych pozwoli również producentom na wprowadzenie nowych technologii na polski rynek.

Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej

Zmiany w liście refundacyjnej niewątpliwie idą w dobrym kierunku znacznie zwiększając dostęp pacjentów do nowoczesnych opatrunków. Bez wątpienia testem powodzenia zmiany w ustawie będzie wprowadzenie nowego opatrunku do konkretnej grupy limitowej.

- Podział opatrunków na więcej kategorii pozwoli naszym pacjentom na lepsze dopasowanie opatrunku do specyficznej rany. Zmiany wpłyną pozytywnie na liczbę i jakość dostępnych wyrobów- mówi Małgorzata Liguz, prezes zarządu Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk.

Eksperci nadal widzą przestrzeń do dialogu i dalszych prac nad poprawieniem systemu i dostosowaniem listy do dynamicznie zmieniającego się rynku opatrunków.

- Wciąż pewne grupy nowoczesnego leczenia, jak na przykład terapia podciśnieniowa, są całkowicie poza systemem. Brakuje rozwiązań organizacyjnych i strategii leczenia w tej grupie chorych. Pacjent
z  raną przewlekłą w Polsce to nadal pacjent niechciany, odsyłany pomiędzy szpitalem, POZ, a poradnią specjalistyczną. Miejmy nadzieję, że nowe regulacje w zakresie refundacji opatrunków stanowią ważny pierwszy krok. Bo każdą podróż, nawet największą, zaczyna się od pierwszego kroku. Wytrwałości dla decydentów, by w tej podróży nie bali się stawiać następnych kroków – mówi Prof. Tomasz Banasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Brak ustaleń na temat kodów EAN

W nowelizacji ustawy refundacyjnej zabrakło nowych ustaleń dotyczących zmian kodów EAN. Brak wypracowania systemowego rozwiązania w tym zakresie może potencjalnie doprowadzić do zaistnienia okresowych problemów z dostępnością refundowanych wyrobów medycznych dla pacjentów.

Jeżeli z uwagi na upływ okresów przejściowych zmiana kodów będzie miała miejsce równocześnie dla wielu substytucyjnych wobec siebie wyrobów, może to oznaczać skokowy spadek dostępności danej technologii dla pacjentów, trwający potencjalnie przez wiele miesięcy.

Wyroby będą dostępne w obrocie, lecz z uwagi na kwestie formalne – ich refundacja dla pacjentów będzie zablokowana. Izba POLMED zwróciła się do Ministerstwa z prośbą o spotkanie w tym temacie.

W przyszłości interesujące byłoby także uregulowanie mechanizmów mających wpływ na możliwość aktualizacji cen opatrunków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum