Potrzebujesz pomocy psychologa? Zadzwoń pod 11 61 23

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2010 10:15

18 stycznia ruszyła pierwsza bezpłatna ogólnopolska poradnia telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny.

Uruchomił ją Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 14-22 pod bezpłanym numerem telefonu 116 123. Dyżurować pod nim będą specjaliści Instytutu.

– Telefon rozdzwonił się jeszcze przed uruchomieniem Poradni i od tej pory w wyznaczonych godzinach dzwoni nieustająco. Mamy pierwszy sygnał z jak dużym zapotrzebowaniem mamy do czynienia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Renata Durda, koordynator Poradni.

Poradnia telefoniczna została stworzona z myślą o osobach dorosłych doświadczających kryzysu osobistego.

– To są bardzo różne sytuacje: problemów ze stanem zdrowia własnym i rodziny, przez rozstania, trudności wychowawcze, utratę pracy, po zdarzenia losowe jak wypadki, pożary, kradzieże. Ważne by w przypadkach kryzysu emocjonalnego pomoc przyszła szybko, by nie rozwinął się on w sytuację chroniczną – podkreśla Durda.

Pomoc będzie polegała m.in. na telefonicznych konsultacjach pschylogicznych oraz skierowaniu osoby potrzebującej wsparcia do lokalnych specjalistów. Poradnia będzie też prowadzić działania informacyjne i edukacyjne wspierające interwencje kryzysowe.

Na starcie telefoniczna poradnia będzie działała 8 godzin dziennie, ale po zebraniu doświadczeń i zabezpieczeniu finansowania planowane jest rozszerzenie jej działalności do 24 godzin przez 7 dni w tygodniu.

– Obecnie telefon jest finansowany z środków własnych Instytutu i działa w dużej mierze dzięki wolontariuszom. Zabiegamy o pozyskanie w strukturach budżetowych funduszy na jego działanie. Ale o ile są jeszcze środki na zdrowie fizyczne, o tyle na psychiczne nikt nie chce wyłożyć. Zależałoby nam, żeby telefon działał przez całą dobę. Kryzys nie zna pojęcia godzin nocnych czy dni weekendowych, a często właśnie wtedy najbardziej potrzebne są pomoc i wsparcie – podkreśla koordynator Poradni Telefonicznej.

Połączenie z konsultantem Poradni jest bezpłatne, niezależnie od tego z jakiej sieci łączy się osoba potrzebująca i czy dzwoni z telefonu komórkowego, czy stacjonarnego. Czas rozmowy z konsultantem jest nieorganiczony, a osoby dzwoniące mają prawo do zachowania anonimowości.

Numer 116 123 jest jednym z trzech bezpłatnych numerów powstałych z inicjatywy Komisji Europejskiej o charakterze społecznym, identycznych w całej Europie, rozpoczynających się prefiksem 116. Do tej pory w Polsce uruchomiono dwa projekty 116: 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundacje Dzieci Niczyje oraz 116 000 – telefon w sprawie zaginionego dziecka prowadzony przez Fundację Itaka.

Instyty Psychologii Zdrowia PTP od ponad 25 lat prowadzi działalność terapeutyczną, interwencją, badawczą i szkoleniową. W skład Instytutu wchodzi m.in. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum