×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wynagrodzenie specjalisty: co najmniej trzy średnie krajowe

Autor: Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia31 sierpnia 2011 18:37

Zdaniem Czesława Misia, pełnomocnika Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ds. czasu pracy, minimalne wynagrodzenie lekarza ze specjalizacją na etacie powinno być równe trzem średnim krajowym pensjom. Przyznaje, że płace to drażliwy temat. Dodaje, że brakuje pełnej informacji o nakładzie pracy i zakresie odpowiedzialności lekarzy w stosunku do wielkości zarobków.

Wynagrodzenie specjalisty: co najmniej trzy średnie krajowe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek Zdrowia: - Mówił nam Pan ostatnio, że OZZL skłania się ku temu, żeby podstawą zatrudnienia lekarzy była umowa o pracę. Jak Pan uważa, ile powinien zarabiać lekarz zatrudniony na etacie, żeby nie był zmuszony dorabiać na kontrakcie, czy zbyt wielu dyżurach?

Czesław Miś: - To bardzo trudne pytanie, jednak propozycja związku zawodowego lekarzy jest od pewnego czasu niezmienna. Naszym zdaniem minimalnym wynagrodzeniem lekarza ze specjalizacją powinna być kwota w wysokości trzech średnich krajowych pensji. Lekarze bez specjalizacji, w tym rezydenci, powinni mieć zapewnioną minimalną płacę w wysokości dwóch średnich krajowych. Lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji powinni zarabiać na etacie 2,5 średniej krajowej pensji.

Obok tych minimalnych zarobków etatowych pozostałaby również możliwość dyżurowania oraz pracy na kontrakcie. To są wspólne postulaty OZZL oraz samorządu lekarskiego.

- Czy poza zwiększeniem wysokości zarobków na etacie, potrzebne są Pana zdaniem jakieś ograniczenia zawarte w regulacjach prawnych, żeby uniknąć łamania przepisów czasu pracy?

- Według OZZL takie regulacje są potrzebne. Podczas rozmów w Ministerstwie Zdrowia złożyliśmy zresztą propozycję stworzenia takich ograniczeń. Chodzi o  zapewnienie przestrzegania norm czasu pracy bez względu na formę i miejsce zatrudnienia.

Generalnie nasze propozycje rozwiązań są analogiczne do tych zastosowanych  w ustawie o czasie pracy kierowców zawodowych. Lekarze, podobnie jak kierowcy zawodowi, spotykają się z bardzo różnorodnymi formami zatrudnienia. Ze względu na brak jasnych uregulowań niestety dochodzi do nadużyć, o których informują chociażby media, czy Państwowa Inspekcja Pracy.

Nasza propozycja została przyjęta i będzie analizowana w Ministerstwie Zdrowia.

- Czy spotkał się Pan z sytuacjami, kiedy zbyt długo pracujący lekarze popełniali błędy?

- Tak. Ani duma ani profesjonalizm nie są w stanie pokonać zmęczenia. To jest oczywiste.

- Minister zdrowia Ewa Kopacz podczas rozmów z OZZL zaznaczyła, że przy analizowaniu zagadnień związanych z pracą lekarzy należy zwrócić uwagę na zjawisko wzrostu wynagrodzeń w tej grupie w ostatnim czteroleciu. Czy nie obawia się Pan, że podnoszenie przez związek tematu wzrostu wynagrodzeń zostanie odebrane negatywnie przez opinię publiczną?

- To drażliwy temat. W przeważającej większości opinia publiczna jest przeświadczona, że lekarze dużo zarabiają. To częściowo prawda. Nikt nie zastanawia się jednak, podając takie informacje, ile czasu lekarz spędza w pracy, żeby zarobić te pięć, dziesięć, czy kilkanaście tysięcy złotych.

Często informuje się o dochodach lekarzy ze wszystkich źródeł, nie dodając, że jest to wynik pracy na etacie, dyżurowania, pracy w przychodni, pracy w prywatnych gabinetach. Trzeba jeszcze zauważyć, że w przypadku, gdy lekarz uzyskuje jakieś zarobki na kontrakcie, to przecież przychód, który uzyskuje nie jest jego dochodem, którym może dysponować.

- Ważne jest więc uświadomienie opinii publicznej, ile tak naprawdę lekarze pracują?

- Oczywiście. Obok informacji o zarobkach, ważna jest także ta o nakładzie pracy, czy zakresie odpowiedzialności. Dodajmy, że na lekarzach ciąży przecież także obowiązek ustawicznego kształcenia, związany z konkretnymi kosztami. Czasami jedno- czy dwudniowy kurs potrafi kosztować 500, czy 1 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze