mGOPR - nowa aplikacja zwiększającą bezpieczeństwo w górach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2015 13:19

Od grudnia tego roku każdy turysta wybierający się w góry będzie mógł skorzystać z mGOPR. To nowa bezpłatna aplikacja mobilna, dzięki której możliwe będzie natychmiastowe wezwanie pomocy bez znajomości numeru ratunkowego.

mGOPR - nowa aplikacja zwiększającą bezpieczeństwo w górach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponadto każdy będzie mógł włączyć śledzenie swojego położenia, które automatycznie będzie zapisywać się na portalu ratunkowym beskidzkiego GOPR-u. Docelowo mGOPR ma objąć cały obszar polskich gór.

Do najważniejszych funkcji aplikacji należy: śledzenie użytkownika i wysyłanie jego aktualnej pozycji do GOPR, zgłaszanie planowanej trasy oraz umożliwienie kontaktu telefonicznego i smsowego z numerem ratunkowym.

Dzięki oprogramowaniu w łatwy sposób będzie można uzyskać informacje o swoim bieżącym położeniu, a także zapoznać się z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy. Informacje te będą następnie trafiały do portalu mGOPR, który będzie na bieżąco obsługiwany przez dwóch etatowych ratowników znajdujących się w centrali.

Aplikacja będzie dostępna do pobrania na platformy Android i iOS od grudnia tego roku.

- Apelujemy do wszystkich turystów o współpracę z nami i korzystanie z tej aplikacji w trakcie górskich wędrówek. Pozwoli nam to szybciej zlokalizować miejsce zdarzenia i zdecydowanie przyśpieszyć akcję ratowniczą. Również osoby wędrujące po górach mogą czuć się bezpieczniej, mając przy sobie takie narzędzie - powiedział w środę (30 września) naczelnik beskidzkiej grupy GOPR Jerzy Siodłak.

Na wspólny pomysł stworzenia aplikacji wpadli beskidzcy ratownicy GOPR wraz z Transition Technologies, polską spółką IT, która posiada status centrum badawczo-rozwojowego. Firma podjęła także decyzję o przekazaniu 30 tys. zł na zakup nowoczesnych defibrylatorów, które trafiły do GOPR.

W środę MSW poinformowało, że TOPR otrzyma ponad 260 tys. zł, a GOPR 300 tys. zł na zakup m.in. ekwipunku i sprzętu ratowniczego. Planowane zakupy obejmują m.in.: specjalną odzież dla ratowników, uprzęże, plecaki transportowe, detektory, łopatki oraz sondy lawinowe, liny oraz latarki czołowe. W 2015 roku MSW przeznaczyło w sumie ponad 13,3 mln zł dla GOPR i TOPR.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum