Życiowy cel oddala zagrożenie chorobą Alzheimera?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 15:43

Amerykańscy naukowcy uważają, że posiadanie celu w życiu pomaga starszym osobom uchronić się przed chorobą Alzheimera.

Zespół naukowców z Rush University Medical Center w Chicago pod kierunkiem Dr Patricii Boyle badał tę cechę u ok. 950 starszych osób, u których monitorował również sprawność umysłową przez cztery do siedmiu lat. Wyniki tych obserwacji opublikowano w czasopiśmie „Archives of General Psychiatry”.

Na początku badania wszyscy jego uczestnicy byli sprawni umysłowo i nie mieli problemów z pamięcią. Poczucie posiadania celu w życiu mierzono u nich za pomocą specjalnych kwestionariuszy, w których odpowiadali m.in. na ile zgadzają się z takimi stwierdzeniami, jak: „Dobrze się czuję, gdy myślę o tym, co robiłem w przeszłości i mam nadzieję robić to w przyszłości” oraz „Posiadam poczucie kierunku i celu w życiu”.

Po kilku latach u części badanych osób pojawiły się objawy demencji i choroby Alzheimera. To drugie schorzenie dotknęło 155 osób, ok. 16 proc. badanych. Analiza zebranych danych pokazała, że wśród osób, które miały silne poczucie sensu życia ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera oraz inne rodzaje otępienia umysłowego było wyraźnie niższe w porównaniu z ludźmi, którzy nie widzieli celu w swoim życiu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum