Zwyrodnienie plamki żółtej jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty dorosłych
Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki jest częstą przyczyną ślepoty u dorosłych na całym świecie - szacuje się, że problem dotyczy 25 mln osób. Wobec ograniczonych możliwości leczenia ważna jest profilaktyka i kontakt z okulistą przy pierwszych niepokojących objawach - przypominają specjaliści.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki - ang. AMD (age-related macular degeneration) - to schorzenie części centralnej siatkówki - plamki żółtej, powodujące utratę widzenia centralnego, prowadzące w konsekwencji do ślepoty. Chory ma trudności w codziennym funkcjonowaniu - nie może czytać, prowadzić samochodu, czy sprawdzić, która jest godzina.
- Obserwujemy zdecydowany wzrost wizyt pacjentów, u których diagnozujemy jako pierwsi AMD, ale mamy też wielu pacjentów, którzy od wielu lat zmagają się z tą chorobą - mówiła podczas środowej konferencji prasowej okulistka, wicedyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach prof. Ewa Mrukwa-Kominek.
- Zaalarmować powinny wszelkie nieprawidłowości w polu widzenia - wykrzywienie obrazu, poświaty wokół obrazu albo plama przed okiem, która się przesuwa razem ze wzrokiem. Pacjent chory na AMD może stopniowo obserwować utratę widzenia, ale może to być też proces bardzo szybki - dodała specjalistka.
- Wciąż poszukuje się nowych metod leczenia. W naszym ośrodku stosujemy wszystkie obecnie dostępne środki pozwalające opóźnić postęp choroby. Przygotowujemy się też do zastosowania leczenia radiochirurgicznego z wykorzystaniem urządzenia Gamma Knife - zaznaczyła prof. Mrukwa-Kominek.
Przyczyny AMD nie są dokładnie znane. Bada się wpływ czynników genetycznych, spożywanych z żywnością konserwantów, niezdrowego trybu życia chorych. Lekarze obserwują, że obniża się wiek pacjentów - choruje coraz więcej osób po 50. roku życia.
- Szacuje się, że w ciągu następnych 25 lat wzrośnie trzykrotnie liczba chorych. To bardzo niepokojące. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na profilaktykę. Jej główne elementy to zdrowy tryb życia, unikanie używek, wyeliminowanie z diety węglowodanów i wysokokalorycznych tłuszczów, a wzbogacenie jej w warzywa i ryby, by zapewnić podaż kwasów omega-3 - wyjaśnia specjalistka.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)