×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zwiększone nakłady na leczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Informację podał wielkopolski NFZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 marca 2022 06:21

Regionalny oddział NFZ wyjaśnił, że w Wielkopolsce wzrosła liczba pacjentów objętych programem leczenia zwyrodnienia plamki żółtej.

Zwiększone nakłady na leczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Informację podał wielkopolski NFZ
W Wielkopolsce zwiększono nakłady na leczenie AMD. Fot. Shutterstock
  • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) występuje nagle, natomiast widzenie może się pogorszyć w bardzo krótkim czasie
  • Dla pacjentów, którzy kwalifikują się do leczenia AMD wielkopolski oddział NFZ finansuje program lekowy. Fundusz podał, że w 2020 roku przekazał na realizację 10,6 mln złotych, a w ubiegłym roku 13 mln złotych
  • Do 2020 r. program lekowy realizowało 13 ośrodków w województwie, a obecnie - 18 ośrodków
  • - Z uwagi na to, że dolegliwość ta dotyczy głównie osób starszych, ważne jest, żeby dostępność była rozłożona równomiernie w całym regionie - podkreśliła Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) dotyka głównie osoby seniorów. Schorzenie występuje nagle, a widzenie może się pogorszyć w bardzo krótkim czasie. Chorzy mają wówczas problemy z widzeniem z bliska, a także po zmroku.

Jak zaznaczono w informacji wielkopolskiego oddziału NFZ, choroba ma dwie postaci: suchą oraz mokrą. Pierwsza rozwija się częściej i nie można jej wyleczyć; wzrok pogarsza się przy niej stopniowo, ale powoli. Postać mokra zwyrodnienia plamki żółtej rozwija się szybko, ale można ją leczyć wykonując iniekcję do oka.

Dla pacjentów, którzy kwalifikują się do leczenia AMD wielkopolski oddział NFZ od 2015 r. finansuje program lekowy. Fundusz podał, że w 2019 roku przekazał na realizację programu 8 mln zł, w 2020 roku 10,6 mln zł, a w ubiegłym roku ponad 13 mln zł.

Program lekowy w Wielkopolsce

Do 2020 r. program lekowy realizowało 13 ośrodków w województwie, a obecnie - 18. Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz zaznaczyła, że w ub. roku Fundusz przeanalizował poziom dostępności programu leczenia AMD w regionie. - Z uwagi na to, że dolegliwość ta dotyczy głównie osób starszych, ważne jest, żeby dostępność była rozłożona równomiernie w całym regionie - podkreśliła.

- Zdecydowaliśmy się ogłosić sześć uzupełniających postępowań konkursowych w wybranych regionach naszego województwa i ostatecznie zawarliśmy sześć nowych umów na realizację programu - dodała Pachciarz.

NFZ podał, że w 2019 r. w ramach programu leczonych było 1072 pacjentów, w 2020 r. - 1350, a w ubiegłym roku - 1688. - Zmniejszyły się również kolejki, a więc i czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia. Na koniec 2019 roku na włączenie do niego czekało ponad 100 pacjentów, a w grudniu 2021 roku - 20 - zaznaczono w komunikacie.

Od 2019 roku najwięcej pacjentów w ramach programu przyjmuje Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W 2019 roku było ich 342, rok później blisko 400, a w 2021 roku - 430. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu na AMD leczono 256 pacjentów, w 2020 roku - 278, a w ubiegłym roku - 369.

Kwalifikacja do programu lekowego

Starszy asystent w Oddziale Okulistycznym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu dr n. med. Magdalena Gaca-Wysocka zaznaczyła, że do programu lekowego leczenia AMD kwalifikują się pacjenci po 45. roku życia spełniający konkretne kryteria.

- Niestety, dość często obserwujemy starszych pacjentów, którzy nie zdecydowali się na wcześniejszą wizytę u lekarza, a choroba jest u nich tak zaawansowana, że nie kwalifikują się do leczenia w ramach programu, gdyż nie przyniosłoby ono efektów. Dlatego też apelujemy do pacjentów, żeby nie lekceważyli objawów i nie unikali wizyty u okulisty - podkreśliła.

W komunikacie NFZ zaznaczono, że na dolegliwości związane z chorobami plamki żółtej cierpią również diabetycy.

- Od niedawna w ramach programu lekowego mogą się leczyć także chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki (DME). Od 10 listopada 2021 r. obowiązują umowy z trzema realizatorami programu zawarte przez wielkopolski oddział NFZ. Liczba pacjentów korzystających z leczenia rośnie. Przez niecałe dwa ostatnie miesiące 2021 r. placówki w Wielkopolsce przyjęły ponad 70 pacjentów, a od stycznia tego roku w programie leczonych jest ich już około 140. Na włączenie do terapii oczekuje ledwie 9 osób, więc pomoc chorym jest udzielana na bieżąco - zapewniono.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze