Zwiększenie liczby helikopterów LPR jednym z postulatów województw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2015 21:35

Zakup dodatkowych helikopterów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) jest jednym ze stanowisk Konwentu Marszałków Województw RP.

Zwiększenie liczby helikopterów LPR jednym z postulatów województw
Fot. Archiwum

W czwartek w Poznaniu rozpoczął się dwudniowy Kongres 25-lecia Samorządu Terytorialnego. Spotkaniu towarzyszyły walne zgromadzenia pięciu organizacji samorządowych; w czwartek w Poznaniu odbył się również Konwent Marszałków Województw RP.

Konwent zwrócił uwagę, że lawinowo zwiększa się liczba wezwań i interwencji LPR, co powoduje wzrost jednostkowego obciążenia śmigłowców. Dodatkowo w całym kraju przygotowano już prawie 1,8 tys. miejsc w gminach, gdzie śmigłowce mogą lądować w nocy.

Przewodniczący Konwentu, marszałek wielkopolski Marek Woźniak podkreślił, że trzeba dokonać zakupu kolejnych śmigłowców, bo jest ich za mało.

Podczas posiedzenia poruszono również tematy zmian w prawie wodnym, procedur wdrażania funduszy europejskich, kontraktów terytorialnych i harmonogramu oraz roli województw w tworzeniu mapy potrzeb zdrowotnych w Ministerstwie Zdrowia.

- Wiceminister Neumann zadeklarował, że ministerstwo chce ją wykonać jak najszybciej, przynajmniej w wersji wstępnej - jeśli znajdą się tam kluczowe inwestycje w sferze zdrowia, które chcemy w każdym z regionów zrealizować, to będzie to zielone światło do uruchomienia funduszy europejskich w obszarze ochrony zdrowia - mówił Woźniak.

Samorządowcy podczas Konwentu przyjęli łącznie kilkanaście wspólnych stanowisk.

Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Uchwalone stanowiska są kierowane do właściwych urzędów i instytucji centralnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum