×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Zostaję w domu": spontaniczna akcja włoskich lekarzy i celebrytów, aby zatrzymać zakażenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 marca 2020 08:34Aktualizacja: 09 marca 2020 08:35

"Zostaję w domu"- to hasło zainaugurowanej w niedzielę (8 marca) kampanii internetowej we Włoszech, w której gwiazdy show-biznesu apelują do rodaków, by nie wychodzili z domu, jeśli nie muszą, w dniach nasilającego się kryzysu z powodu szerzenia się koronawirusa.

"Zostaję w domu": spontaniczna akcja włoskich lekarzy i celebrytów, aby zatrzymać zakażenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ten sposób znani piosenkarze, prezenterzy telewizyjni, aktorzy zareagowali na apele lekarzy, którzy zachęcają Włochów, aby spędzali jak najwięcej czasu w domu, a jeśli to możliwe w ogóle z niego nie wychodzili. Tylko tak, argumentują specjaliści, można będzie zahamować szerzenie koronawirusa, w wyniku którego w kraju w ciągu ponad dwóch tygodni zmarło 366 osób. Dotąd potwierdzono ponad 7 tysięcy zarażeń.

Apele o pozostanie w domu powtarzają lekarze w informacyjnej stacji RAI News 24 oraz w popularnych programach rozrywkowych.

Spontaniczna akcja przeniosła się do mediów społecznościowych, gdzie takie apele zamieszczają kolejne gwiazdy w swoich domach.

Znany prezenter telewizji RAI i tegorocznej edycji festiwalu w San Remo- Amadeus nagrał apel: "Pozostańmy w domu. To jedyny sposób , jakim dysponujemy, by nie dopuścić do tego, by koronawirus jeszcze bardziej się szerzył. Musimy to robić natychmiast".

Amadeus zachęcił do tego, by odkryć na nowo radość spędzania czasu w domu. Popularny rockman i reżyser filmowy Ligabue napisał na Twitterze: Sprawa jest poważna, ludzie. Pomóżmy zatrzymać zakażenia.

Piosenkarz Jovanotti w krótkim nagraniu powiedział: "Pozostańmy w domu tyle, ile to konieczne, by ten kryzys został rozwiązany. Nie wiadomo, ile trzeba na to czasu, nikt tego nie wie". Wezwał, by słuchać ekspertów i stosować się do ich zaleceń.

Jovanotti podkreślił, że także najmłodszym należy uświadamiać, że szkoły w całym kraju są zamknięte nie dlatego, że są wakacje, ale dlatego, że jest sytuacja kryzysowa. Również dzieci, dodał, muszą pozostawać w domu, nie wychodzić w dużych grupach, zachowywać bezpieczną odległość. - Musimy zatrzymać zakażenia - mówił idol wielu Włochów i wskazał - trzeba szanować innych i siebie. Zaapelował o poczucie odpowiedzialności.

Brawurowy apel nagrał popularny showman radia, telewizji i estrady Fiorello. - Może byśmy tak posiedzieli w domu? - zaproponował. - Co to za pomysł chodzić na drinka? Coś okropnego- dodał.

- Chodzenie na spotkania z 30-40 osobami, gdzie wszyscy są poprzylepiani do siebie, bez zachowania odległości jednego metra, co za okropieństwo- stwierdził Fiorello. Poprosił: - Zostańcie w domu, tak będzie lepiej, unikajmy wychodzenia. Tak dobrze siedzieć na kanapie- przekonywał.

Do akcji przyłączyli się także między innymi piosenkarze Tiziano Ferro i Nek oraz aktorka Maria Grazia Cucinotta.

Słowa podziękowań za tę inicjatywę skierował do wszystkich gwiazd mediów i filmu minister kultury Dario Franceschini. Podkreślił na Twitterze, że kampania "Zostaję w domu" jest "bardzo ważnym przekazem dla młodzieży".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze