Żory: wszczepili endoprotezy za pomocą innowacyjnej technologii

Autor: RZ,BPSK/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2013 13:41

Ortopedzi ze Sport Kliniki w Żorach (Śląskie) wszczepili dwóm mężczyznom z chorobą zwyrodnieniową implanty stawu kolanowego. Operację przeprowadzano jednocześnie na dwóch salach operacyjnych.

Żory: wszczepili endoprotezy za pomocą innowacyjnej technologii
W odróżnieniu jednak od dotychczas przeprowadzanych operacji wszczepienia endoprotez, dziś (28 czerwca) wykorzystano po raz pierwszy na południu Polski innowacyjną technologię Visionaire. Jej podstawą jest bardzo precyzyjna diagnostyka obrazowa wykonana w Centrum Diagnostycznym Helimed, dzięki której możliwe było stworzenie protez dopasowanych anatomicznie do kości obu pacjentów.

- U obu mężczyzn najpierw wykonaliśmy diagnostykę RTG otrzymując obraz kończyn dolnych, a następnie rezonans magnetyczny, dzięki któremu mogliśmy, co do milimetra ocenić wygląd stawów i niewielkie, bo mające milimetry zmiany - tłumaczy dr n. med. Juliusz Dec ze Sport-Kliniki.

- W ten sposób uzyskany pełny obraz stanu kości obu mężczyzn został wysłany do Memphis w Stanach Zjednoczonych, gdzie inżynierowie zaprojektowali sterylne szablony endoprotezy, idealnie dopasowane do kości pacjentów. To co dziś obserwowaliśmy, czyli wszczepienie endoprotezy, było ostatnim etapem trwającego trzy tygodnie planowania zabiegu - dodaje.

Implanty stawu kolanowego, jakie otrzymali 60-latkowie, zostały w całości zaprojektowane w technologii Visionaire, dzięki czemu są idealnie dopasowane do ich anatomii. Technologia ta jest przede wszystkim małoinwazyjna i oszczędzająca tkanki. Czas dzisiejszego zabiegu został skrócony do absolutnego minimum, co wiązało się z kolei z mniejsza utratą krwi i większym komfortem oraz bezpieczeństwem obu pacjentów. 

W praktyce dla obu mężczyzn oznacza to szybszy powrót do zdrowia. Możliwy jest on m.in. dzięki zastosowaniu dziś specjalnego okołooperacyjnego protokołu przeciwbólowego stworzonego przez specjalistów z Żor. Pozwala on na rozpoczęcie rehabilitacji nawet tego samego dnia co operacja i racji i powrót do domu po 3-4 dniach od wszczepienia endoprotezy. Wcześniejsza jest także tzw. pionizacja pacjenta. Już w tym samym dniu, w którym wykonana została operacja wstaje on z łóżka i robi pierwsze kroki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum