Żory: polscy ortopedzi szkolili lekarzy z Chin

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 20 października 2015 19:04

W połowie października w Sport Klinice w Żorach odbyło się szkolenie z zakresu małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych na kręgosłupie. Uczestniczyli w nim chińscy ortopedzi, którym zależało na nauczeniu się techniki endoskopowego usunięcia przepukliny dysku.

Żory: polscy ortopedzi szkolili lekarzy z Chin
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Sport Klinice w Żorach (Śląskie) kompleksowo leczone są schorzenia i urazy narządów ruchu. Jednym z zabiegów tam wykonywanych jest endoskopowe usunięcie przepukliny dysku metodą maxMorespine, dzięki której dochodzi do natychmiastowego ustąpienia dolegliwości bólowych u pacjenta.

- Zabieg ten wiąże się z niższymi kosztami w porównaniu do leczenia tradycyjnego, gdyż krótsza jest operacja, a co za tym idzie spada ryzyko ewentualnego zakażenia. Skraca się też czas rehabilitacji - mówi dr Henryk Noga, dyrektor medyczny Sport Kliniki.

Technologia, którą podczas wykładu zaprezentował specjalista ortopeda traumatolog, dr Mariusz Śmigiel, w odróżnieniu od innych systemów endoskopowych zapewnia również bezpieczny dostęp do dyskopatii na poziomie L5/S1 bez uszkodzenia korzeni rdzeniowych i worka oponowego. Dodatkowymi atutami metody maxMorespine jest mniejsza częstotliwość nawrotów dolegliwości.

- W porównaniu do zabiegów klasycznych, czyli przeprowadzanych na otwartym organizmie, zabiegi endoskopowe pozwalają uniknąć uszkodzenia tkanek miękkich i charakteryzują się mniejszym bólem pooperacyjnym. Ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego, ryzyko uszkodzenia nerwów podczas operacji jest minimalne, a pacjent pionizowany jest już w trzy godziny po zakończeniu operacji. Następnie, po 1-2 dniach dostaje wypis ze szpitala. Dzięki temu może szybciej zacząć rehabilitację tak potrzebną, aby w krótkim czasie powrócić do normalnego życia - wyjaśnia dr Śmigiel.

Metoda endoskopowego usunięcia przepukliny dysku polega na przezskórnym wprowadzeniu endoskopu połączonego z kanałem roboczym, dokładnie w miejsce występowania przepukliny dyskowej. Nawigacja chirurgiczna odbywa się przy użyciu radiomonitora.

Po określeniu odpowiedniego poziomu na radiogramach po prowadnicy wprowadzone są rozwiertarki kostne, pozwalające na poszerzenie kanału dostępu do odpowiedniej szerokości, aby umożliwić wprowadzenie endoskopu i dokładne uwidocznienie przepukliny dyskowej na monitorze wieży endoskopowej. Po uwidocznieniu zostaje ona usunięta poprzez kanał roboczy przy użyciu zawartych w zestawie kleszczyków chirurgicznych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum