Pielęgniarki chcą samodzielnie ordynować więcej leków

Autor: KM • Źródło: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych/Rynek Zdrowia08 października 2022 09:30

Jako Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych pracujemy nad tym, żeby rozszerzyć jeszcze listę leków, które należy włączyć i które samodzielnie może ordynować pielęgniarka bądź położna — podsumowuje Zofia Małas. Proponowane zmiany dotyczą opieki paliatywnej.

Pielęgniarki chcą samodzielnie ordynować więcej leków
Rolą pielęgniarki w opiece paliatywnej jest taka pomoc pacjentowi, by nie cierpiał. Fot. Adobestock
  • Są różne formy opieki terminalnej: nie tylko opieka stacjonarna, hospicyjna czy szpitalna. To też opieka ambulatoryjna i opieka w domu chorego
  • Opiekę nad chorym w stanie terminalnym pełni zespół terapeutyczny: psycholog, lekarz, pielęgniarka, a często również fizjoterapeuta
  • O roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem umierającym przypomina Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki chcą samodzielnie ordynować więcej leków w opiece paliatywnej

- Rola pielęgniarki, położnej — bo nie zapominajmy, że pacjent w opiece paliatywnej, w opiece terminalnej, jest to pacjent w każdym wieku, również dotyczy to małych dzieci. Mówimy tutaj o zespołach terapeutycznych, bo nie zawsze opiekę sprawuje sama pielęgniarka: to psycholog, często fizjoterapeuta, oczywiście lekarz, ale rola pielęgniarki jest wiodąca, bo to tak naprawdę pielęgniarka zostaje przy ciągłej opiece nad pacjentem terminalnym — mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jak podkreśla szefowa NRPiP, są różne formy opieki terminalnej.

- Nie jest to tylko opieka stacjonarna, hospicyjna, szpitalna: jest to opieka ambulatoryjna i jest to opieka w domu chorego. Ważne jest, żeby pielęgniarka zjawiła się w tym momencie, kiedy jest najbardziej potrzebna, żeby udzieliła wsparcia samemu pacjentowi — a to przede wszystkim pomoc w tym, żeby pacjent nie cierpiał, zapewnienie mu komfortu, jak najlepszego komfortu bycia w tej chorobie, żeby pacjent jak najmniej odczuwał niedogodności swojej nieuleczalnej choroby — podkreśla.

6 tysięcy pielęgniarek i położnych opiekuje się pacjentami w stanie terminalnym

Zofia Małas informuje, że w Polsce jest ponad 6 tysięcy pielęgniarek i położnych — przy czym położnych jest zdecydowanie mniej — zajmujących się pacjentem w opiece paliatywnej, w stanie terminalnym.

- To jest środowisko pielęgniarskie, które musi mieć dodatkowe kwalifikacje. 1/4 z tej liczby 6 tysięcy to są pielęgniarki posiadające wykształcenie magistra pielęgniarstwa, magistra położnictwa i specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej. Są też osoby, które posiadają kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne. Cieszę się, że ta spora liczba posiada bardzo wysokie kwalifikacje — podkreśla.

Pielęgniarki ponadto chcą usprawnić opiekę paliatywną. - My jako Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych pracujemy nad tym, żeby rozszerzyć jeszcze listę leków, które należy włączyć i które samodzielnie może ordynować pielęgniarka bądź położna — podsumowuje Zofia Małas.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum