×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zobacz, to jest mój test!

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia   • 04 grudnia 2009 08:45

Partnerzy coraz częściej idą razem na badania na obecność wirusa HIV i nie wstydzą się do tego przyznać.

Zobacz, to jest mój test!
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Młodzi ludzie mają większą świadomość, że problem może dotknąć ich, nawet jeśli mieli jednego partnera. Niewykluczone bowiem, że on prowadził wcześniej z kimś innym życie seksualne. A tamta osoba jeszcze z kimś innym.

– W naszym wieku nie będziemy się oszukiwać, że jesteśmy dla siebie pierwszymi partnerami. Mogę ufać sobie, mogę ufać mojemu chłopakowi, ale nie muszę wierzyć jego byłym dziewczynom – mówi 30-letnia Karolina.

Rzeczpospolita podaje, że młodzi ludzie na badania decydują się szczególnie w sytuacji, gdy mają stałego partnera i chcą zrezygnować z używania prezerwatyw.

W stolicy są cztery punkty, gdzie testy można wykonać bezpłatnie i anonimowo. W zeszłym roku przebadało się w nich 5 tys. warszawiaków, do września tego roku – ponad 2,6 tys.

Pierwsze przypadki zakażenia HIV w Polsce zostały zdiagnozowane w 1985 r. (u 12 osób) , pierwszy przypadek AIDS rok później. Do końca marca 2009 r. zarejestrowano 12 229 zakażonych osób. Najwięcej zakażeń wykrywa się w grupie osób w wieku 20-29 lat. Wynika to z faktu, że wielu młodych ludzi podejmuje kontakty seksualne bez zabezpieczenia.

Agnieszka Guściora zajmująca się profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową, związana z portalem www.pozytywnie.org.pl, podkreśla, że w związku nie wystarczy zadeklarować, że nie miało się żadnych ryzykownych kontaktów, a tylko kilka dłuższych lub krótszych związków.

– Możemy odpowiadać za zachowanie swoje, ale tego, co robił partner nie możemy być w 100 proc. pewni. Jeśli wchodzimy w nowy związek, na którym nam zależy, warto pomyśleć o badaniach – mówi Guściora.

Dlatego warto wykonać badania w kierunku HIV, a także WR, HBS, czyli żółtaczki typu B i wirusa HCV – żółtaczki typu C. Są one szczególnie zalecane kobietom na początku ciąży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze