Znowu gorzkie słowa Owsiaka o systemie ochrony zdrowia

Autor: onet.pl, gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 14:15

Jerzy Owsiak, zbulwersowany przypadkiem śmierci kobiety, której pogotowie nie udzieliło pomocy, grzmi: "Źle się dzieje w państwie polskim!".

Jerzy Owsiak deklaruje, że WOŚP nie zaprzestanie grać "ponieważ nasze wysiłki kierujemy do dobrych, mądrych, uczciwych i czułych lekarzy".

Prezesa Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poruszył przypadek śmierci kobiety z Bartoszyc, której pogotowie nie udzieliło pomocy. Dyspozytor pogotowia odmówił przyjazdu karetki do chorej i doradził podanie paracetamolu. Lek nie pomógł, karetka nie przyjechała. Kobieta zmarła. Lekarz tłumaczył potem, że mąż mógł przywieźć żonę własnym środkiem transportu.

Jak podaje onet.pl, Jerzy Owsiak wstrząśnięty tą informacją wysłał do mediów i Ryszarda Orlickiego, męża tragicznie zmarłej kobiety specjalne oświadczenie. Pisze w nim: „Źle się dzieje w państwie polskim!” i zapowiada m.in. pokrycie wszelkich środków w ramach dochodzenia swoich praw przez Orlickiego oraz zapewnienie wszelkiej pomocy prawnej i logistycznej.

Owsiak podkreśla, że ta sytuacja to nie pierwszy sygnał świadczący o "coraz głębszej zapaści etyki zawodu lekarza", co obserwuje na tle "i tak katastrofalnego stanu polskiej służby zdrowia". Przypomina przy tym przypadek, gdzie na skutek przedłużających się formalności przyjęcia do szpitala, kobieta urodziła dziecko na korytarzu lecznicy, wskutek czego noworodek doznał urazu głowy.

W związku z tymi wydarzeniami Jerzy Owsiak zapowiedział, że zmienia swoje poglądy.

"Dzisiaj po tysiąckroć przepraszam za mój list otwarty w sprawie kardiochirurgii dziecięcej, w którym wyrażałem swoje oburzenie wobec faktu, iż rodzice polskich dzieci z wadami serca decydują się na leczenie w prywatnych klinikach zagranicznych. Życie i czas zweryfikowały moje opinie" – pisze prezes WOŚP.

Więcej czytaj w portalu onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum