Znów mniej pieniędzy dla TOPR i GOPR: czas na ubezpieczenie górskie?

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 11:48

W 2010 r. TOPR dostało na niesienie pomocy 3,3 mln zł, a GOPR 5,7 mln zł. To mniej niż w ubiegłym roku, a już wtedy brakowało pieniędzy.

W ub. r. budżety górskich służb ratowniczych wynosiły odpowiednio ok. 3,5 mln zł i  6,3 mln zł, co wystarczyło na pokrycie zaledwie połowy kosztów działalności, na które składają się m.in. pensje ratowników zawodowych, utrzymanie stacji ratunkowych,  a w przypadku TOPR również śmigłowca.

– Niepokoją nas coraz mniejsze sumy przeznaczane na niesienie pomocy w górach. W ubiegłych latach ponad połowa środków pochodziła nie z budżetu państwa, ale od sponsorów, którzy zapewniają nam m.in. samochody i paliwo. Cieszymy się, że możemy korzystać z takiej pomocy, ale jest to finansowanie niestabilne i nie rozwiązuje naszych problemów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Igor Marcin Józefowicz, członek zarządu  Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potwierdza to w rozmowie z Dziennikiem Polskim Jacek Dębicki, naczelnik GOPR.

– Coraz trudniej znaleźć dodatkowe środki finansowe. Gdy przedłużamy umowy sponsorskie, dotyczą one zwykle niższych kwot. I często ratownicy zamiast ratowaniem muszą się zajmować szukaniem pieniędzy – przyznaje Dębicki.

Naczelnik obawia się, że pod koniec roku GOPR-owi może zabraknąć  pieniędzy na paliwo do samochodów czy środki opatrunkowe. Igor Marcin Józefowicz z TOPR uważa natomiast, że nie ma co liczyć na większe finansowanie z budżetu MSWiA na działalność służb ratowniczych.

– Wciąż powracają dyskusje o ubezpieczeniu górskim, które przenosiłoby ciężar kosztów pomocy z państwa na turystów – przypomina Józefowicz.

O dodaje, że co roku w Tatary przyjeżdża 2 mln turystów. Wielu z nich wychodzi w góry wielokrotnie.

– Jeśli chodzi o ubezpieczenia górskie, to nie musimy wywarzać otwartych drzwi. Takie rozwiązanie jest stosowane w wielu krajach. Wystarczy wybrać optymalną dla polskich warunków opcję. Wyobraźmy sobie choćby, że wspomniana grupa 2 mln osób płaci po złotówce ubezpieczenia – podpowiada ratownik.

Na działalność ratownictwa górskiego i wodnego w 2010 r. MSWiA przeznaczyło niespełna 11,5 mln zł. Po raz pierwszy pieniędze te zostały rozdysponowane w drodze konkursu. Jak podaje Dziennik Polski, jeśli w ustawie budżetowej na 2010 r. znajdzie się dodatkowy milion złotych na ratownictwo, zostanie on rozdzielony między TOPR, GOPR i WOPR.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum