Zmutowany wirus leczy ślepotę

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2014 13:17

Specjalnie zmodyfikowane wirusy, które wstrzyknięto cienką igłą w dno gałki ocznej, znacząco poprawiają wzrok osobom cierpiącym na wrodzoną chorobę, która doprowadza do utraty wzroku.

Zmutowany wirus leczy ślepotę

Rezultaty badań naukowców z szpitala okulistycznego w Oksfordzie zaprezentowano w najnowszym wydaniu renomowanego pisma medycznego "Lancet". Wynika z nich, że terapia przy pomocy wirusa odniosła pożądany skutek.

Kuracja jest przeznaczona dla ludzi cierpiących na wrodzoną formę ślepoty, nazywaną choroideremia. Dotyka ona ok. jednej osoby na 50 tys., głównie mężczyzn. W wyniku błędu w genach, osoby cierpiące na choroideremię w późnym dzieciństwie zaczynają tracić wzrok. Ostatecznie prowadzi to do pełnej ślepoty, ale najczęściej dochodzi do tego dopiero po kilkudziesięciu latach.

Jak tłumaczy Sky News, podczas badań ochotnikom wstrzykiwano w pobliże siatkówki, która w wyniku choroby częściowo obumiera, zmodyfikowany genetycznie wirus. Zarażał on komórki siatkówki i produkował w nich kopię uszkodzonego genu. Prowadziło to do wznowienia produkcji białek, których brak był przyczyną ślepnięcia pacjentów.

Podczas badań ochotnikom "leczono" tylko jedno oko, aby można było wiarygodnie zmierzyć różnicę w jakości widzenia. Okazało się, że efekty był szybkie i nadspodziewanie dobre.

Uczeni nie wiedzą jeszce, czy efekt leczenia będzie trwały ale jedno jest pewne - utrzymuje się on już dwa lata, czyli od czasu podjęcia terapii. 

Po sukcesie pierwszych prób dwa lata temu przeprowadzono drugą turę badań na pacjentach wiosną 2013 roku. Wstrzyknięto im zwiększoną dawkę wirusa. Efekty były równie obiecujące.

Więcej: www.tvn24.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum