Zmutowany koronawirus dotarł do Niemiec

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 25 grudnia 2020 12:21

W Badenii-Wirtembergii stwierdzono u pacjentki nową odmianę koronawirusa, odkrytą wcześniej w Wielkiej Brytanii. To pierwszy taki przypadek w Niemczech - poinformował w piątek (25 grudnia) portal dw.com.

Zmutowany koronawirus dotarł do Niemiec
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Kobieta przyleciała 20 grudnia z Wielkiej Brytanii na lotnisko we Frankfurcie nad Menem, a następnie udała się do Badenii-Wirtembergii. Pacjentka została poddana domowej kwarantannie. To pierwszy przypadek stwierdzenia w Niemczech nowej, zmutowanej odmiany koronawirusa B.1.1.7, wykrytej wcześniej w Wielkiej Brytanii.

Kobieta po przybyciu na lotnisko we Frankfurcie poddała się szybkiemu testowi na koronawirusa, podobnie jak wszyscy inni pasażerowie samolotu, który wystartował z lotniska Londyn-Heathrow.

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Badenii-Wirtembergii, w poniedziałek (21 grudnia) przeprowadzono u niej, dla potwierdzenia wcześniejszej diagnozy, test PCR, który także wypadł pozytywnie.

Pobrany od pacjentki wymaz przesłano do laboratorium w berlińskiej klinice Charité, która potwierdziła wystąpienie u kobiety mutacji koronawirusa B.1.1.7.

Prezes Niemieckiej Izby Lekarskiej Klaus Reinhardt tymczasem przestrzegał w rozmowie z dziennikiem "Passauer Neue Presse" przed popadaniem w panikę, ponieważ "mutacje wśród wirusów nie są niczym nadzwyczajnym". Wezwał do zachowania spokoju; tym bardziej, że "na razie nie stwierdzono jednoznacznie, czy ta nowa odmiana koronawirusa jest bardziej zaraźliwa od poprzednich".

Po wykryciu nowej odmiany koronawirusa większość państw członkowskich UE ograniczyła poważnie ruch osobowy z Wielką Brytanią, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej mutacji. W Danii wykryto już 33 przypadki jej pojawienia się. W międzyczasie nowa odmiana koronawirusa dotarła także do Holandii oraz Islandii. Według przekazów medialnych, mutację zanotowano również we Włoszech i Belgii.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum