Zmniejszyła się liczba badań diagnostycznych. KIDL informuje o 30-40-procentowym spadku

Autor: oprac. KM • Źródło: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Rynek Zdrowia08 lipca 2021 12:55

O 30, a nawet 40 procent - o tyle w 2020 r. w stosunku do poprzedniego zmniejszyła się liczba kilku badań laboratoryjnych, m.in. tych, które stanowią podstawę do dalszej diagnostyki nowotworów. A to właśnie te badania objęte są programem "Profilaktyka 40 plus"

Spadek liczby badań diagnostycznych może sprawić, że coraz więcej pacjentów zacznie zgłaszać się do lekarzy z zaawansowanymi postaciami chorób. Fot. Shutterstock
  • Analiza KIDL objęła badania, które rząd oferuje w ramach "Profilaktyki 40 plus"
  • Największe spadki procentowe odnotowano w przypadku badań krwi utajonej w kale, glukozy, cholesterolu i morfologii
  • Prezes KIDL Alina Niewiadomska zauważa, że ten spadek może sprawić, że niedługo coraz więcej pacjentów będzie zgłaszało się do lekarzy z zaawansowanymi postaciami poważnych chorób

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeanalizowała dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące badań profilaktycznych wśród osób powyżej 40. roku życia. Izba poinformowała, że w czasie pandemii mniej osób zgłaszało się na takie badania.

Nawet 40 procent mniej badań diagnostycznych

Analiza KRDL pokazała, że liczba badań profilaktycznych, które zostały uwzględnione w ramach programu "Profilaktyka 40 plus", spadła nawet o 30-40 procent.

- Chodzi o podstawowe badanie takie jak morfologia czy glukoza krwi. Wykonano nawet o 35 procent mniej takich badań. To pokazuje, że sytuacja jest poważna i za chwilę możemy mieć problem z pacjentami, którzy będą zgłaszali się do specjalistów z zaawansowaną postacią chorób takich jak cukrzyca, choroby kardiologiczne czy nowotwory - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Niewiadomska zauważa ponadto, że właściwa organizacja diagnostyki laboratoryjnej znacząco zmniejszyłaby koszt leczenia pacjentów z uwagi na wcześniejszą wykrywalność, a co za tym idzie, zminimalizowanie ryzyka rozwoju zagrażających życiu chorób przewlekłych.

Profilaktyka 40 plus za pół miliarda złotych. Czy będą chętni?

Jak podkreśla KIDL, rządowy program "Profilaktyka 40 plus" ma pochłonąć 500 mln zł. Dostępnych jest ok. 1000 punktów, do których można zgłaszać się na badania. Obecnie program przeprowadzany jest pilotażowo celem oceny organizacji pracy i efektywności diagnostyki profilaktycznej osób powyżej 40. roku życia pod kątem problemów zdrowotnych pojawiających się najczęściej. W ramach programu pacjent może skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza.

Jednak zgodnie z analizą KIDL procent badań w 2020 r. w stosunku do roku poprzedniego zmniejszył się znacząco w różnych kategoriach badań laboratoryjnych zlecanych w ramach POZ.

Polacy niechętni do diagnostyki - i zmuszeni do badań w medycynie naprawczej

Spośród uwzględnionych w raporcie, największy spadek odnotowano w przypadku badań krwi utajonej w kale - aż 41 procent - a to właśnie wynik tego badania jest podstawą do dalszej diagnostyki raka jelita grubego.

Polacy znacząco ograniczyli badania cholesterolu, z wyszczególnieniem całkowitego (-36 proc.), HDL i LDL (-35 proc.). Na uwagę zasługuje również fakt zmniejszenia liczby badań glukozy (-36 proc.) i morfologii z płytkami krwi (-36 proc.).

KIDL podaje również, że w raporcie Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r. w całkowitej puli badań odnotowano 89-procentowy udział badań w medycynie naprawczej (poradnie specjalistyczne, szpitale). Zaledwie 3-4 proc. badań zlecano w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum