Zmiana lekarza rodzinnego: co, gdy chory nie może sam tego zrobić?
W jaki sposób można zmienić lekarza rodzinnego, gdy wybrana lekarka odeszła, zmieniając pracę, a pacjentka to osoba z psychiczną przypadłością, z którą nie ma poprawnego kontaktu - pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Gazeta odpowiada, że pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza nie częściej niż trzy razy w roku kalendarzowym, a w przypadku każdej kolejnej, nieuzasadnionej zmiany należy wnieść opłatę w wysokości 80 zł.
Zmiana lekarza polega na wypełnieniu i podpisaniu we własnym imieniu deklaracji wyboru. W innych sytuacjach deklarację może złożyć pełnoletni opiekun lub opiekun prawny niepełnoletnich dzieci oraz opiekun ustanowiony dla potrzebującej go osoby. Gdy osoba chora lub niedołężna nie może sama tego zrobić, powinna upoważnić kogoś do tego działania.
Dokumentacja pacjenta zawsze pozostaje w przychodni, w której ten lekarz przyjmował. Jeśli lekarz odchodzi, a pacjent przenosi się za nim albo przechodzi do lekarza w innej placówce medycznej i chce mieć ciągłość dokumentacji, sam pacjent musi o to zadbać.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)