Gazeta Wyborcza, Wikipedia/Rynek Zdrowia | 17-09-2009 11:49

Zmęczony? A może to depresja

Trzeba więcej mówić o zaburzeniach psychicznych, ponieważ wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że na nie cierpi.

- Ktoś od roku pije red bulla, żeby w ogóle kiwnąć palcem, i myśli, że to normalne. Nie wiemy, że chorujemy - mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Łukasz Broniszewski, szef fundacji Stabilo, współorganizującej dwie kampanie związane ze zdrowiem psychicznym

Jak podaje schizofrenia, dotyka 1 proc. społeczeństwa bez względu na szerokość geograficzną i rasę.

- Właśnie. Dlatego tak ważne jest informowanie o niej. I dlatego Stabilo włączyło się w organizację tegorocznej edycji kampanii „Schizofrenia, otwórzcie drzwi”.

Fundacja Stabilo włączyła się też w organizację innej kampanii - związanej z Międzynarodowym Dniem Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie.

- Ta akcja dotyczy już nie tylko schizofrenii, ale zaburzeń psychicznych w ogóle. Trzeba o tym mówić, bo masa ludzi po prostu nie wie, że jest chora.

Ktoś od roku ledwie zwleka się z łóżka, cierpiąc idzie do pracy i nie przychodzi mu do głowy, że ma depresję? Albo notorycznie pali skręty i pije wódkę, żeby mu spadło napięcie, po chwili sięgając po red bulla, żeby mu się cokolwiek chciało zrobić - opowiada Broniszewski.

Jak podaje, zaburzenia psychiczne są groźne. Prowadzą do nałogów, niszczą więzi międzyludzkie, kończą się próbami samobójczymi.

- Ale można nad nimi zapanować. Sam swego czasu miałem ostry kryzys psychiczny i udało mi się go przełamać. Nawet chorzy na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową mogą normalnie funkcjonować - mówi.

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz endogennych. Objawia się upośledzeniem postrzegania lub wyrażania rzeczywistości, najczęściej pod postacią omamów słuchowych, paranoidalnych lub dziwacznych urojeń albo zaburzeniami mowy i myślenia, co powoduje znaczącą dysfunkcję społeczną lub zawodową.

Program "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" jest realizowany w Polsce od 1999 r. Ma on na celu przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz poprawę społecznego odbioru schizofrenii. W naszym kraju koordynowany jest przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.