Zmarł najmniejszy wcześniak uratowany w Polsce

Autor: KL,TVN/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2015 12:08

Ksawery, najmniejszy wcześniak, którego udało się uratować w Polsce, urodził się w krakowskim Szpitalu UJASTEK. Przyszedł na świat w 25 tygodniu ciąży. Zmarł w domu dwa tygodnie po opuszczeniu lecznicy.

Zmarł najmniejszy wcześniak uratowany w Polsce
Fot. Archiwum RZ

Lekarze podkreślają, że przyczyną jego śmierci nie było niedoleczenie, ale prawdopodobnie śmierć łóżeczkowa, którą zagrożone są także zdrowe dzieci - informuje tvn24.pl

W chwili narodzin ważył 390 gramów. Po 148 dobach pobytu w placówce wcześniak opuścił lecznicę z wagą 3310 gramów. Lekarze oceniali wówczas jego stan jako bardzo dobry.

- Noworodek przyszedł na świat z cechami skrajnego wcześniactwa (zarośnięte szpary powiekowe) oraz głębokiej hipotrofii. Przez 60 dni wentylowaliśmy go mechanicznie, a następnie wspomaganie oddechu prowadzone było w systemie nCPAP - mówiła nam dr med. Beata Rzepecka-Węglarz, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala UJASTEK w Krakowie.

Czytaj: Pytanie o granice ratowania wcześniaka

Ksawery przeszedł specjalną kurację lekami przyspieszającymi dojrzewanie organizmu. Dostawał też sterydy, kofeinę i inne substancje przyspieszające rozwój i wzmacniające układ oddechowy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum