Złotów: tu także nie chcą bólu

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2010 19:18

Szpital Powiatowy im. Alfreda Sokołowskiego w Złotowie, jako drugi w Wielkopolsce przystąpił do ogólnopolskiego programu "Szpital bez bólu".

Jedną z obowiązkowych procedur w „szpitalach bez bólu" jest monitorowanie bólu odczuwanego przez pacjenta, tak, żeby szybciej zwiększyć lub zmniejszyć dawkę leków przeciwbólowych. W złotowskim szpitalu takie badania przeprowadza się co cztery godziny.

Jak ocenić swój ból? Pacjent może zrobić to na skali od 1 do 10 albo za pomocą kolorów: od zielonego do czerwonego. Dla najmłodszych pacjentów są uśmiechnięte i smutne buźki. Z tego powstaje specjalna „Karta dokumentacji postępowania przeciwbólowego".

Kolejnym standardem, który Szpital im. Sokołowskiego wprowadził u siebie jest informowanie pacjentów jeszcze przed zabiegiem o możliwości i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego. Nieprzypadkowo Polskie Towarzystwo Badania Bólu, które określało wymogi dla „szpitali bez bólu" wprowadziło właśnie taki obowiązek.

Uśmierzanie bólu wymaga przede wszystkim ogromnego zaangażowania ze strony personelu szpitala, i to zaangażowania, za które nikt im dodatkowo nie zapłaci.

– Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. To, co robimy, robimy dla satysfakcji pacjentów. Nie ukrywam, że na tym rynku trzeba być coraz bardziej konkurencyjnym. Taki certyfikat będzie nas pozytywnie wyróżniał – mówi Jerzy Teusz, dyrektor szpitala.

Certyfikaty „Szpitale bez bólu" uzyskały do tej pory 42 szpitale oraz dziewięć oddziałów. Zanim złotowski szpital dołączy do tego grona, będzie musiał zostać zweryfikowany.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum