Zła sytuacja na Podlasiu. Wojewoda: zwiększamy liczbę łóżek. W planach szpital covidowy

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP26 października 2021 19:01

Województwo podlaskie jest w grupie trzech regionów, gdzie notuje się najwięcej zakażeń. Wojewoda podlaski nie ukrywał we wtorek, że w tutejszych szpitalach potrzebnych będzie więcej łóżek covidowych.

Podlaskie jest w grupie trzech regionów, gdzie notuje się najwięcej zakażeń Fot. Shutterstock
  • Województwo podlaskie jest w grupie trzech regionów, gdzie notuje się najwięcej zakażeń
  • Można się spodziewać zwiększania obszarów covidowych w szpitalach - powiedział we wtorek wojewoda Bohdan Paszkowski
  • Ostatnio zwiększyła się liczba miejsc covidowych np. w szpitalach w Augustowie, Zambrowie, Hajnówce, w Suwałkach
  • Nie jest wykluczone przekształcenie jednego szpitala w całości w covidowy

Od poniedziałku dzienna liczba hospitalizacji w regionie z powodu COVID-19 znacznie przekracza 600. W poniedziałek w szpitalach przebywało rekordowo 668 pacjentów, we wtorek 666.

Liczba zakażeń rośnie. Potrzebne łóżka covidowe

Szpitale w poniedziałek zapewniały zakażonym koronawirusem wymagającym leczenia w warunkach szpitalnych 960 miejsc, we wtorek już 973, a będą przeznaczane kolejne miejsca i kolejne respiratory. We wtorek było zajętych 41 z 79 respiratorów.

Niezmiennie województwo podlaskie jest w grupie trzech regionów, gdzie notuje się najwięcej zakażeń. W całym ubiegłym tygodniu w regionie odnotowano ponad 3,1 tys. zakażeń, w poprzednim ponad 1,7 tys.

W niektórych szpitalach już jest więcej łóżek dla pacjentów z Covid-19

- Można się spodziewać zwiększania obszarów covidowych w szpitalach - powiedział we wtorek wojewoda Bohdan Paszkowski. Zaznaczył, że podejmował i podejmuje decyzje o zwiększaniu liczby miejsc w szpitalach o kilka-kilkanaście w poszczególnych placówkach, niektóre decyzje będą wchodziły w życie dopiero od 1 listopada.

Wojewoda przypomniał, że ostatnio zwiększał liczbę miejsc covidowych np. w szpitalach w Augustowie, Zambrowie, Hajnówce, szpitalu wojewódzkim w Suwałkach. Pacjentów w lżejszych stanach przyjmuje również od ostatniego piątku szpital tymczasowy nr 2 na hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Przekształcenie jednego szpitala w covidowy? "Nie wykluczamy"

- Są jeszcze w przygotowywaniu kolejne decyzje, bo mamy świadomość tego, że pacjentów nam przybywa i musimy mieć bezpieczny dystans między liczbą zajętych łóżek i liczbą łóżek wolnych dla pacjentów z COVID-em - powiedział wojewoda. Dodał, że niepokoi też to, że czasem z dnia na dzień przybywa znacząco zajętych łóżek, np. o 70, zwłaszcza po weekendach.

Wojewoda poinformował, że rozmawiał z NFZ o zwiększaniu liczby miejsc w szpitalach, bo sytuacja jest "niepokojąca".

Bohdan Paszkowski zaznaczył, że nie jest wykluczone przekształcenie jednego szpitala w całości w covidowy. - Nie wykluczamy. To jest cały czas w naszych scenariuszach. To jest możliwe - powiedział wojewoda. Dodał, że rozmawiał o tym na wideokonferencji z dyrektorami szpitali z regionu, także ze starostami.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum