Zjazd w Ełku: chorowali w dzieciństwie na nowotwór i wyzdrowieli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2011 16:28

Ponad 100 osób, które w dzieciństwie chorowały na nowotwór i wyzdrowiały, uczestniczyło w niedzielę w II Zjeździe Onkologicznym "Onkoludki 2011" w Ełku.

Zjazd w Ełku: chorowali w dzieciństwie na nowotwór i wyzdrowieli
W Ełckim Centrum Ekologicznym spotkali się byli pacjenci - w wieku od czterech do ponad 30 lat - Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wzięli w nim udział również lekarze, pielęgniarki, psychologowie i wolontariusze i rodziny wyleczonych.

- Spotykamy się po to, by przekazać sobie doświadczenia. Osoby wyleczone mówią o swoim życiu po chorobie nowotworowej, pokazują, że teraz żyją normalnie - powiedziała Katarzyna Muszyńska-Rosłan, wiceprzewodnicząca rady Fundacji "Pomóż im” w Białymstoku.

Dodała, że coraz więcej osób z chorobą nowotworową udaje się w Polsce wyleczyć, jednak w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że "rak to wyrok”. Według niej, takie spotkania świadczą, że to się zmienia.

Muszyńska-Rosłan powiedziała, że organizowanie podobnych spotkań wynika z trendów światowych. Podkreśliła, że to spotkanie integracyjne, dające motywację zawodową dla personelu medycznego, a dla byłych chorych, szczególnie dzieci, zabawę i towarzyską imprezę.

Fundacja "Pomóż im” z Ełckim Stowarzyszeniem Onkoludki zorganizowało dla byłych chorych w Ełku wiele atrakcji, m.in. pokazy sztuk walki, dmuchane wesołe miasteczko, park linowy, przygodowe tory przeszkód oraz przejażdżki quadami. Imprezę zakończy ognisko i pieczenie kiełbasek.

Z kolei dorośli uczestniczyli w dyskusji i wysłuchali wykładu pt. "Choroba nowotworowa u dzieci - inaczej”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum