KR/Rynek Zdrowia | 02-02-2015 12:53

Zimowe mistrzostwa ratowników: najlepszą ekipą stacja z Dąbrowy Górniczej

W piątek (30 stycznia) zakończyła się X jubileuszowa edycja Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. W zawodach wzięły udział 53 drużyny, w tym 44 z Polski i 9 zagranicznych.

Fot. Archiwum

Zimowe mistrzostwa to prestiżowa i niezwykle widowiskowa impreza. Ratownicy zmagają się m.in.w konkurencjach: wypadek, wybuch czy napad. Nowością tegorocznych zawodów były zadania związane ze współpracą z ratownikami górniczymi. Organizatorzy wymyślili na terenie kopalni PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach akcję pozorowaną - wybuch gazu w kopalni. Zespoły musiały poradzić sobie do czasu przybycia pozostałych służb.

Kolejną z akcji symulowanych było zderzenie samochodu osobowego z autobusem komunikacji miejskiej, w centrum handlowym ratownicy najpierw musieli pomóc osobie chorej na cukrzycę, a następnie - w skutek napadu na jubilera - rannemu przestępcy.

Zwycięzcami X Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym okazali się:
SP ZOZ RPR Sosnowiec SPR Dabrowa Górnicza (1 miejsce), Z.Z.O.Z w Żywcu (2 miejsce), Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie (3 miejsce) i Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach (3 miejsce).

Celem każdej edycji zawodów jest podnoszenie umiejętności reagowania ratowników w codziennych akcjach. Uczestnicy otrzymują możliwość sprawdzenia i doskonalenia swoich umiejętności w warunkach najbardziej zbliżonych do realnych. Corocznie organizatorzy kładą nacisk również na walor edukacyjny imprezy.