Zimą bardziej niż latem trzeba chronić wzrok przed słońcem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2013 16:10

Zimą trzeba lepiej chronić wzrok przed słońcem niż podczas upałów - przypominają w związku z rozpoczynającymi się feriami okuliści. Oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dociera aż 85 proc. promieniowania odbitego od śniegu, który działa jak lustro.

Zimą bardziej niż latem trzeba chronić wzrok przed słońcem

Jeszcze gorzej jest w górach, bo kąt, pod jakim patrzymy na słońce jest mniejszy. Wyjeżdżając na ferie należy więc koniecznie zadbać o ochronę oczu, w przeciwnym razie grozi nam zapalenie spojówek i inne, bardziej odległe szkodliwe skutki promieniowania.

Jak powiedziała wicedyrektor ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. Ewa Mrukwa-Kominek, okulary słoneczne z filtrem zabezpieczą przed wpływem promieniowania na przednią powierzchnię oka - rogówkę, spojówkę i powieki, a dodatkowo zmniejszą ilość promieni, które dochodzą do soczewki i siatkówki.

Katowicka klinika nierzadko udziela pomocy pacjentom, którzy zaniedbali taką ochronę. - Już po dwóch godzinach zabawy na śniegu przy pełnym słońcu może dojść do ostrego zapalenia spojówek i uszkodzenia rogówki - podkreśliła okulistka.

Charakterystyczną zmianą, która dość często pojawia się u osób pracujących na wolnym powietrzu nie dbających o to, by stosować okulary ochronne, jest też zmiana zwyrodnieniowa spojówki zwana skrzydlikiem. To narastanie spojówki na rogówkę w sposób przypominający ułożenie skrzydła owada. Choć zmianę usuwa się chirurgiczne, to ma ona tendencję do nawracania.

- Dlatego bardzo ważne jest, by wyjeżdżając w góry czy wysyłając dzieci na zimowisko dać im okulary z dobrym filtrem, filtr powinny mieć także gogle. To ważne zwłaszcza u dzieci, bo one z natury mają szerszą źrenicę i więcej promieniowania wpada u nich do oka - podkreśliła dr Mrukwa-Kominek.

Jak zaznaczyła okulistka, okulary słoneczne należy kupować tylko z filtrem chroniącym przed różnymi rodzajami promieniowania i w godnych zaufania sklepach. Najlepsze nie są okulary czarne, ale ciemnobrązowe, szarozielone czy granatowe, bo one nie tylko hamują wpływ promieniowania, ale nie powodują rozszerzenia źrenicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum