Zielona Góra: zamiast namiotów do triażu przed szpitalem staną specjalne kopuły

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2020 11:05

Lubuskie szpitale szykują się na jesienną drugą falę koronawirusa. Przed zielonogórskim oddziałem zakaźnym staną kapsuły za 1,5 mln zł. Przez nie przejdzie każdy pacjent.

Zielona Góra: zamiast namiotów do triażu przed szpitalem staną specjalne kopuły
funduszy unijnych na zakupy marszałek przeznaczył 50 mln zł w ramach programu "Lubuskie kontra wirus". Fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze/Fb

Pomarańczowe namioty do triażowania, jakie szpital dostał od strażaków, jesienią będą bezużyteczne. Dlatego szpital postawi kapsuły sferyczne - przypominające słynną siedzibę radia RMF pod Krakowem - wyjaśnia Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Kopuły są lekkimi, całorocznymi konstrukcjami, które w razie potrzeby ogrzewane lub klimatyzowane. W nich wchodzący do szpitala przejdą pierwszą selekcję i podstawowe badania. Pacjenci po wstępnym rozpoznaniu będą kierowani na konkretne oddziały; ci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem na zakaźny.

Kapsuły będą kosztować 1,5 mln zł. Pieniądze na zakup i montaż kapsuł przekaże marszałek i zarząd województwa lubuskiego. To kolejna inwestycja władz województwa w zdrowie w czasie pandemii. Od marca region wydał już z własnego budżetu ponad 6 mln zł m.in. na tworzenie i wyposażenie laboratoriów diagnostycznych w Zielonej Górze, tworzenie izolatek w lecznicach i zakup sprzętu. Z funduszy unijnych na zakupy marszałek przeznaczył 50 mln zł w ramach programu "Lubuskie kontra wirus".

Więcej: zielonagora.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum