×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zielona Góra: pomaszerują z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia18 listopada 2011 11:44

Zwróceniu uwagi na zagrożenia, jakie niesie za sobą coraz powszechniej występująca cukrzyca, służyć ma "Błękitny marsz" nordic walking, który odbędzie się w sobotę (19 listopada) w Zielonej Górze, w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Zielona Góra: pomaszerują z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ruch jest ważny, bo przede wszystkim zapobiega cukrzycy - podkreślała Dorota Szymkowiak, zastępca dyrektora departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Marsz ruszy w sobotę (19 listopada) z parkingu przy zalewie w Ochli niedaleko Zielonej Góry. Wśród uczestników zostaną wylosowane nagrody: ciśnieniomierze oraz kije do nordic walking.

Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ustanowiony został w 1991 r. w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na cukrzycę. Data obchodów nie jest przypadkowa - 14 listopada 1891 roku urodził się Frederick Banting, który w 1922 roku wraz ze swoim asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę, co było przełomem w leczeniu cukrzycy.

Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom brzmi "Przeciwdziałaj Cukrzycy. Teraz.". Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacują, że jeśli nie podjęte zostaną systemowe działania w zakresie edukacji na temat cukrzycy i jej prewencji, liczba cierpiących na nią osób ulegnie podwojeniu do roku 2030.

Na cukrzycę cierpi już 366 mln ludzi na świecie. Rocznie z jej powodu umiera 4,6 mln osób i dokonuje się ponad 1 mln amputacji nóg.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum