Zielona Góra: oczy 20-miesięcznego Kubusia w rękach niemieckich lekarzy

Autor: Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2009 10:27

Chorujący na nowotwór oczu 20-miesięczny chłopczyk pojedzie w poniedziałek do kliniki w Essen. Niemieccy lekarze powalczą o zachowanie wzroku. Terapia potrwa pięć tygodni.

20-miesięczny Kubuś Długosz z Zielonej Góry na lewe oczko już nie widzi, a na prawe tylko połowę obrazu. W Polsce lekarze ostrzegli, że może trzeba będzie oba wyłupić. Rodzice postanowili szukać pomocy medycznej za granicą. Trafili do kliniki w Essen, gdzie w ubiegłym tygodniu niemieccy lekarze po wykonaniu badań stwierdzili, że powalczą o pozostawienie oczek i o wzrok. Terapia potrwa pięć tygodni.

Chłopczyk będzie leczony w Essen, dzięki ludziom dobrej woli, którzy podczas akcji charytatywnych uzbierali łącznie 34 tys. złotych.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska przygotowuje dyrektywę, która zmieni zasady finansowania leczenia poza granicami kraju. Według nowych przepisów nie każda procedura, np. poród czy leczenie alergii, wykonana za granicą, zostanie sfinansowana przez rodzimego płatnika. Dla NFZ oznacza to mniejsze wydatki.

Według nowych przepisów polscy pacjenci będą mogli liczyć na refundacje leczenia tylko w nagłych przypadkach, gdy potrzebna będzie pomoc ambulatoryjna, natychmiastowa operacja lub zabieg ratujący życie. Wówczas NFZ pokryje koszty. Inaczej będzie w pozostałych przypadkach. Wówczas pacjent musi sam zapłacić za usługę za granicą, a dopiero później liczyć na zwrot.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum