Zielona Góra: nowatorskie zabiegi usuwania kamieni z nerek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2015 16:40

Na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi usunięcia kamienia z nerki innowacyjną, małoinwazyjną metodą zwaną Micro-Perc.

Zielona Góra: nowatorskie zabiegi usuwania kamieni z nerek
FOT. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zabiegom poddano 15- i 6-latka. W obu przypadkach lekarze mówią o sukcesie. Nowa metoda nazywana Micro-Perc umożliwia usunięcie złogu poprzez przezskórne nakłucie nerki specjalną cienką igłą z umieszczoną w niej mikro kamerą.

Zaawansowana technicznie konstrukcja kamery umożliwia obrazowanie wnętrza nerki, pozwala na precyzyjne wyszukanie kamienia i jego kruszenie, do czego wykorzystywany jest laser holmowy.

- Ten sposób leczenia wyraźnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerki, bo nakłucie nerki jest minimalne. Ta nowa metoda jest szczególnie przydatna w leczeniu dzieci ze względu na mniejsze niż u dorosłych rozmiary nerek - wyjaśnił urolog dziecięcy Andrzej Haliński. Dodał, że technika ta pozwala na uniknięcie rozległych operacji i skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu do 1-3 dni.

Pierwszy zabieg z użyciem nowatorskiego sprzętu odbył się we wtorek, drugi w czwartek przed południem. W pierwszym przypadku dr Haliński usuwał kamienie 15-latkowi z woj. wielkopolskiego, w drugim 6-letniemu chłopcu z Podkarpacia.

- Pierwszy z zabiegów przebiegł pomyślnie i nie wystąpiły żadne powikłania. Drugi także się zakończył się sukcesem - dodał Haliński.

Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze planuje kolejne zabiegi w oparciu o metodę Micro-Perc i stworzenie centrum leczenia kamicy moczowej oraz oddziału urologii dziecięcej w zaplanowanym Centrum Pediatrii.

- Zaspokoi to potrzeby nie tylko pacjentów z województwa lubuskiego. Działania te zarekomendował również konsultant krajowy w dziedzinie urologii dziecięcej prof. Tomasz Koszutski - dodał Haliński

Zastosowanie metody Micro-Perc wymaga jednak zakupu nowego sprzętu wysokiej klasy: aparatów USG, RTG, a w szczególności lasera holmowego. Te wszystkie urządzenia ma zielonogórska lecznica, jednak dla Centrum Pediatrii i pediatrycznego bloku operacyjnego niezbędne są nowe urządzenia.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum