Zielona Góra: najnowszy komunikat szpitala ws. zakażenia bakterią New Delhi

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2019 18:27

- Sobota i niedziela (17 i 18 sierpnia) to kolejne dni walki z bakterią Klebsiella pneumoniae NDM w naszym szpitalu. Na oddziale izolacyjnym, zorganizowanym w Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych, przebywa obecnie 11 pacjentów - informuje w komunikacie prasowym Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Zielona Góra: najnowszy komunikat szpitala ws. zakażenia bakterią New Delhi
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

"Pozostałych sześciu pacjentów znajduje się na kilku innych oddziałach, gdzie otoczeni są troskliwą i specjalistyczną opieką. Podczas weekendu pielęgniarki epidemiologiczne, Naczelna Pielęgniarka i kadra kierownicza firmy sprzątającej, nadzorowały pracę personelu medycznego i sprzątającego. W dalszym ciągu przeprowadzano proces dekontaminacji oddziałów, na których przebywali pacjenci skolonizowani KPC, NDM" - podaje zarząd zielonogórskiej lecznicy w niedzielnym (18 sierpnia) oświadczenia wysłanym m.in. do redakcji Rynku Zdrowia.

"Sale izolacyjne, na których hospitalizowani byli tacy pacjenci, po generalnym posprzątaniu, zostały poddane dezynfekcji termicznej. W sobotę w trybie pilnym na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym leczyliśmy 42 pacjentów, z czego na oddziały trafiło 14 pacjentów. (....) Wstrzymanie przyjmowania pacjentów planowych do szpitala obowiązuje do poniedziałku, 19 sierpnia, kiedy to poznamy kolejne decyzje w tej sprawie" - informuje szpital.

Przypomnijmy, że o wykryciu u kilku hospitalizowanych pacjentów zakażenia bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie zwaną New Delhi, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował 7 sierpnia. W związku z sytuacją, podjęto decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć pacjentów na wszystkie oddziały.

Bakteria Klebsiella pneumoniae NDM należy do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada m.in. za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Czytaj także:
Prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej-Gorze ostro do wojewody: to nieprawda

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum