Zielona Góra i Gorzów rywalizują o centrum pediatrii

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2014 09:48

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego przekonuje do pomysłu utworzenia w Zielonej Górze Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii. Chce na nie wydać 80 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Trwa dyskusja na ten temat.

Zielona Góra i Gorzów rywalizują o centrum pediatrii

Specjalistyczna placówka mogłaby być zlokalizowana w Gorzowie. Zielonogórzanie przekonują, że w ich mieście jest już duży oddział dziecięcy na 50 łóżek. W oparciu o istniejącą bazę lokalową i kadrę (ośmiu specjalistów pediatrii na pełen etat, pięciu rezydentów i pięciu lekarzy podspecjalizacji dziecięcych) łatwiej tu niż gdzie indziej utworzyć Centrum Pediatrii - argumentują.

Co do zasadności powołania takiej placówki w regionie panuje zgoda. Część dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki, musi być teraz leczona poza województwem. Tylko w ub. r. kosztowało to lubuski oddział NFZ ok. 20 mln zł.

Leczenie dzieci z dala od domu związane jest też z koniecznością dojazdów rodziców. To kosztowne wyprawy. Niektórzy na dojazdy i noclegi wydają majątek. Standardem pobytu dziecka w szpitalu jest natomiast obecność rodziców. Żadna pielęgniarka ich nie zastąpi.

Publiczną dyskusję nad strategią ochrony zdrowia w Lubuskiem marszałek województwa zaplanowała na piątek (24 stycznia).

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum