Zielona Góra: gra w "zielone" usprawni pracę SOR

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 13:27

Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze planuje usprawnienie komunikacji z pacjentami.

Zielonogórska lecznica zamierza wprowadzić specjalne panele, informujące pacjentów SOR m.in. o czasie oczekiwania na udzielenie pomocy i wykonanie badań.

Każda osoba trafiająca do SOR będzie przypisana do określonej grupy. Pacjenci oznaczani są kolorami. Zielony: brak zagrożenia życia. Kolor żółty przypisany jest osobom, które wymagają interwencji, ale może być ona w niewielkim stopniu odłożona w czasie.  Oznaczenie czerwone zarezerwowane jest dla  pacjentów z zagrożeniem zdrowia i życia.

System ma ułatwić lekarzom i ratownikom udzielenie pomocy w najpilniejszych przypadkach oraz usprawnić pracę na oddziale, na którym z roku na rok rośnie liczba pacjentów. W 2007 r. było ich 32 tys., rok później 34 tys. osób. W 2009 r. przez SOR zielonogórskiej lecznicy przewinęło się 35 tys. chorych.

70 proc. pacjentów, którzy trafiają na SOR, zostałoby w nowym systemie oznaczonych kolorem zielonym.

– Wielu pacjentów traktuje SOR jak przedłużenie poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Trafiają tu chorzy z gorączką i kaszlem, którymi powinien zająć się lekarz rodzinny. To wydłuża kolejki i powoduje skargi pacjentów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adriana Wilczyńska, rzecznik lecznicy.

Zielonogórski szpital będzie zatem informował pacjentów SOR, w jakim czasu mogą zostać przyjęci.

– Na oddziale zawisną panele informujące o potencjalnym czasie oczekiwanie na wizytę, w zależności od przyznanego oznaczenia, oraz na konkretne badania. W przypadku SOR mówimy o przedziale od kilku do kilkunastu godzin. Takie informacje są więc bardzo cenne nie tylko dla pacjentów, ale i dla ich rodzin, które czekają razem z nimi – wyjaśnia Wilczyńska.

Placówka rozważa także montaż elektronicznej tablicy, na której na bieżąco byłyby wyświetlane informacje o liczbie pacjentów „czerwonych”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum