Zielona Góra: decyzja o przywróceniu przyjęć w Szpitalu Uniwersyteckim - w poniedziałek

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2019 10:02

W szpitalu przygotowania do systematycznego przywracania na poszczególnych oddziałach przyjęć pacjentów w trybie planowym. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w poniedziałek (19 sierpnia) - podaje dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, w którym wykryto kolonizację pacjentów "superbakterią" Klebsiella pneumoniae NDM.

Zielona Góra: decyzja o przywróceniu przyjęć w Szpitalu Uniwersyteckim - w poniedziałek
Od środy (14 sierpnia) rozpoczęto w szpitalu tzw. kohortację, czyli izolację pacjentów skolonizowanych Klebsiella pneumoniae NDM. Fot. PTWP

Jak podaje w specjalnym komunikacie dla mediów dr Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, aktualnie - zgodnie z zaleceniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze - przyjęcia planowe pacjentów na wszystkie oddziały szpitalne nadal są wstrzymane.

Pacjenci zostaną telefonicznie powiadomieni o nowym terminie przyjęcia do szpitala. Równocześnie szpital informuje, że planowe badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach cały czas odbywają się bez zmian.

W komunikacie szpital podał, że w celu wyeliminowanie ognisk zakażenia oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się drobnoustroju, od środy (14 sierpnia) rozpoczęto w szpitalu tzw. kohortację, czyli izolację pacjentów skolonizowanych Klebsiella pneumoniae NDM. Są izolowani w jednym miejscu - w Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych. W szpitalu w środę przebywało 9 takich pacjentów.

Dyrekcja szpitala równocześnie przywołuje oświadczenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze. Wynika z niego, iż zostały podjęte odpowiednie działania sanitarno-epidemiologiczne w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się zakażenia, zaś wystąpienie bakterii w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze nie stanowi dla miasta i jego mieszkańców zagrożenia i nie nosi znamion epidemii. 

Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy - napisano w komunikacie dla mediów podpisanym przez dr. Marka Działoszyńskiego, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Wcześniej 8 sierpnia, po wykryciu kolonizacji bakterią Klebsiella pneumoniae NDM u pacjentów, szpital zmieścił na swojej stronie internetowej informację zawierającą odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w związku z sytuacją w placówce. Poniżej kilka z nich.

- Gdzie najczęściej rozwija się bakteria Klebsiella pneumoniae?

- Bakteria najczęściej spotykana jest w środowisku szpitalnym, gdzie znajdują się pacjenci ciężko chorzy – onkologiczni, czy hematologiczni, z przewlekłymi chorobami, którzy długo leżą w szpitalu. Niestety szacuje się również,że skolonizowane Klebsiellą NDM może być nawet 5% społeczeństwa.

 - Skąd wzięła się bakteria w zielonogórskim szpitalu?

- Ustalenie pierwotnego źródła jest niezwykle trudne. Nie wykluczone jednak, że pierwotnym źródłem zakażenia mógł być pacjent przyjęty ze szpitala spoza woj. lubuskiego. Warto w tym miejscu podkreślić, iż nasz Szpital posada wewnętrzne procedury - instrukcje postępowania, w przypadku identyfikacji różnych szczepów bakterii, w tym również Klebsiella pneumoniae. Czuwa nad tym zespół do spraw kontroli zakażeń szpitalnych.

Obecnie obowiązująca procedura została wprowadzona zarządzeniem Prezesa Zarządu w maju br. i jest zgodna z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków. To właśnie dzięki tej procedurze szpital standardowo bada pacjentów z tzw. grup ryzyka (m.in. przybywających z innych szpitali, ciężko i przewlekle chorych). Efektem tych badań było wykrycie dwóch pierwszych pacjentów skolonizowanych ww. bakterią.

Obecnie jeszcze bardziej rozszerzyliśmy krąg osób objętych badaniami. Ponadto od piątku 9 sierpnia szpital będzie dysponował tzw. systemem GeneXpert Real Time PCR, dzięki któremu do około 1 godziny skróci się czas diagnostyki pacjenta. Obecnie, w przypadku bakterii Klebsiella pneumoniae NDM na wyniki czeka się około 3 dni.

 - Czy pacjenci w zielonogórskim szpitalu chorują z powodu tej bakterii?

- Pacjenci przebywający w zielonogórskim szpitalu, u których wykryto obecność bakterii nie są pacjentami chorującymi z powodu Klebsielli, a jedynie jej nosicielami (są skolonizowani przez bakterię). U żadnego z tych pacjentów, przyczyną choroby, z powodu której przebywają w szpitalu, nie jest bakteria New Delhi. Ci pacjenci chorują na inne choroby,najczęściej nie ma potrzeby stosowania antybiotyku. Taki chory jest poddany izolacji i obserwacji. W przypadku wystąpienia objawów infekcji podajemy odpowiedni antybiotyk.

- Ile osób jest nosicielami bakterii w zielonogórskim szpitalu?

- Do tej pory, dzięki badaniom przesiewowych wiemy o 10 nosicielach przebywających na naszych oddziałach, czyli osobach skolonizowanych. Te osoby nie są zakażone i nie chorują z powodu bakterii New Dehli.

Więcej: strona szpitala

 Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum