Zielona Góra: RCKiK jednym ze skontrolowanych przez NIK

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2015 11:34

Pod lupą Najwyższej Izby Kontroli znalazło się osiem stacji krwiodawstwa. Wszystkie skontrolowane centra , w tym zielonogórskie dostały ocenę pozytywną pomimo stwierdzonych nieprawidłowości.

Zielona Góra: RCKiK jednym ze skontrolowanych przez NIK

Jak już pisaliśmy, z raportu NIK o systemie krwiodawstwa i krwiolecznictwa wynika,że ilość pozyskiwanej krwi i osocza zapewnia krajowi samowystarczalność. Jednak rosnące zapotrzebowanie na krew i jej składniki przy utrzymującej się od 2010 r. liczbie dawców sprawia, że ryzyko niezabezpieczenia wystarczającej ilości krwi rośnie.

Kontrola NIK dotyczyła lat 2010-2013. Polsce funkcjonowały wtedy 23 centra. NIK sprawdził 8 z nich, w tym Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze.

Czytaj też. NIK: Polska wciąż nie umie wykorzystać nadwyżek osocza

Co roku zwiększa się odsetek osób niedopuszczanych przez lekarzy do oddawania krwi: z 11 proc. w 2010 r. do 15 proc. w 2013 r. powodu zbyt niskiego stężenia hemoglobiny lub złych wyników innych badań, przyjmowania leków czy ostrych chorób układu oddechowego.

Zielonogórskie centrum nie kwalifikowało chętnych do zbiórki krwi przede wszystkim z powodu niskiego ciśnienia krwi i braku właściwego dostępu do żył obwodowych.

Według kontrolerów liczba pobrań krwi i jej składników były różne w każdym z centrów, jednak woj. lubuskie utrzymywało się raczej w dole tabeli.

Czytaj też. MZ: w Polsce niszczymy niewiele krwi

W RCKiK Zielona Góra przeterminowało się ponad 1,8 tys. jednostek składników krwi, co oznaczało straty w wysokości 306 tys. zł.

Więcej: http://zielonagora.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum