Zielona Góra: 20 drużyn stanęło do mistrzostw studentów w szyciu chirurgicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2017 14:40

20 drużyn przyjechało do Zielonej Góry na pierwsze Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny. Dwudniowa impreza startuje w piątek (15 grudnia), ale jej zasadnicza, konkursowa część czeka czteroosobowe zespoły w sobotę. Tego dnia chwycą za igły i inne narzędzia chirurgiczne.

Przyszli lekarze będą mieli okazję zapoznać się z metodami szycia chirurgicznego oraz materiałami szewnymi. Fot. Archiwum

Swoje reprezentacje wystawiły uczelnie medyczne, koła i stowarzyszenia studenckie z całego kraju.

- Głównym celem jest podniesienie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego, zapoznanie z nowoczesnymi materiałami szewnymi oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju - mówi jeden z pomysłodawców mistrzostw, prodziekan ds. klinicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego dr Paweł Jarmużek.

Dwudniowe zmagania zostały podzielone na dwa bloki. W piątek przewidziano prezentację drużyn i część teoretyczną - cykl wykładów mający przygotować zawodników do części praktycznej imprezy. Przyszli lekarze będą mieli okazję zapoznać się z metodami szycia chirurgicznego oraz materiałami szewnymi.

W sobotę (16 grudnia) przyjdzie czas na rywalizację. Na początek będzie test ze zdobytej dzień wcześniej wiedzy, a potem studenci zakaszą rękawy i przystąpią szycia.

Na początek wykonają kilka podstawowych rodzajów szwów służących do zespalania skóry i tkanki podskórnej (m.in. szew pojedynczy, węzełkowy, materacowy pionowy czy poziomy).

Potem przyjedzie czas na szwy mające na celu zespolenie różnych organów przewodu pokarmowego. Tutaj trzeba będzie zespolić jelito cienkie sposobem koniec do końca oraz bok do boku, a także sprawnie wykonać zespolenie dwunastniczo-dwunastnicze typu "karo".

Zmagania potrwają dwie godziny, a ich efekty oceni jury złożone z lekarzy i nauczycieli akademickich. Spośród wykonanych zespoleń sędziowie wybiorą najlepsze i wyłonią trzy zespoły, które staną na podium.

- Będzie oceniana precyzja wykonania, odpowiedni dobór nici oraz oczywiście czas. Studenci będą pracować na materiale biologicznym - wieprzowych nóżkach i brzuszkach oraz kurzych nóżkach - wyjaśnił dr Jarmużek.

Nie powinni mieć większego problemu, gdyż podobnie "trenują" podczas studiów.

Przygotowano dla nich atrakcyjne nagrody - zwycięzcy będą mieli opłacony profesjonalny kurs szycia chirurgicznego ze specjalistą z tej dziedziny.

Organizatorami mistrzostw są: Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego we współpracy z Katedrą i Kliniką Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Aesculap Akademia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum