Zewnętrzne objawy łuszczycy to tylko część problemów, z jakimi borykają się chorzy

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2018 12:12

Łuszczyca rozwija się na podłożu zapalnym, ma charakter przewlekły i nawracający. - Zmiany obejmują nie tylko skórę, ale mogą też rozwijać się w stawach i prowadzić do niepełnosprawności - mówi prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinach dermatologii i wenerologii.

Prof. Joanna Narbutt, konsultant krajowy w dziedzinach dermatologii i wenerologii; FOT. YouTube

U części pacjentów z łuszczycą diagnozowane są też choroby serca, alergie czy cukrzyca. W tej grupie odsetek osób mających depresję czy popełniających samobójstwo jest zdecydowanie wyższy wśród niż w ogólnym społeczeństwie.      - Leczenie chorych na łuszczycę systematycznie się poprawia, ale wciąż za mało chorych i lekarzy o tym wie - zaznacza prof. Joanna Narbutt.

Rynek Zdrowia: - Co jest największym wyzwaniem związanym z leczeniem tej choroby ?
Prof. Joanna Narbutt: - Łuszczyca wciąż jest chorobą nieuleczalną. Mimo wielu nowych metod terapeutycznych, możemy ją tylko kontrolować, dlatego należy przyjąć założenie, że jest to sytuacja podobna do tej z pacjentami z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Najtrudniejszym zadaniem dla lekarza jest uświadomienie pacjentom, że potrafimy im pomóc, a często oni o tym nie wiedzą. Niestety, podobnie jak duża grupa lekarzy.

- Od lat podkreśla się, że nowoczesne leczenie biologiczne to realna szansa dla pacjentów z łuszczycą na skuteczny proces leczenia łuszczycy. Jak wygląda dostęp polskich pacjentów do tych terapii? Czy chorzy mogą liczyć na pozytywne zmiany w tym zakresie?
- Jest to najskuteczniejsza z form terapii, dostępna w Polsce w ramach programów lekowych. Każdy pacjent z łuszczycą, jeśli miał niepowodzenie terapeutyczne z dwoma terapiami ogólnymi (acytretyna, cyklosporyna, metotreksat lub PUVA) może być włączony do tego leczenia. W przypadku tej grupy pacjentów nie obecnie żadnych problemów z dostępem do terapii.

Oczywiście, liczymy na włączenie nowych leków biologicznych (przeciwciał anty-IL-17), ale już obecne dostępne programy pozwalają nam leczyć pacjentów na najwyższym poziomie światowym. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że dostępne dla polskich pacjentów leczenie biologiczne pozwala na uzyskanie najlepszych efektów terapeutycznych, z maksymalnym efektem terapeutycznym i najmniejszą liczą działań niepożądanych.

- Mówiąc o łuszczycy często mamy myśli dorosłych chorych. Czy to oznacza, że problem ten nie dotyka dzieci?
- Choroba zdecydowanie częściej dotyczy dorosłych, u dzieci zaczyna się rzadziej, czasami jednak przebieg jest trudny i takie też jest w tych przypadkach postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, czyli trudne. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby możliwie wcześnie rozpoznać chorobę.

To oczywiście wymaga szerokiego uświadamiania lekarzy pediatrów, rodzinnych i alergologów, aby skuteczniej diagnozowali lub podejrzewali łuszczycę. To do nich w pierwszej kolejności trafiają dzieci ze zmianami skórnymi i ta pierwsza diagnoza często jest mylna, a łuszczyca pozostaje nierozpoznawana.

- Przez lata łuszczyca traktowana była jako defekt kosmetyczny, nie zaś choroba ogólnoustrojowa, a przez to była ona wysoce marginalizowana. Czy to się zmieniło? Czy pacjenci są odpowiednio uświadomieni w zakresie powagi schorzenia oraz występowania przy nim szeregu dodatkowych chorób?
- Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, niezakaźną, atakująca skórę i wiele innych narządów. Wiemy, że w jej przebiegu diagnozowane są często także choroby układu krążenia i metaboliczne. U większości chorych na łuszczycę choroba znacznie pogarsza jakość życia. Cierpiące na nią osoby często ze względu na stygmatyzację i izolację zmagają się też z depresją i podejmują próby samobójcze. Dlatego nie można jej bagatelizować. Ważne jest, żeby świadomość szeregu problemów jakie wiążą się z tą chorobą mieli sami pacjenci i lekarze. Staramy się, aby tak było.

- Nieodpowiednio leczona łuszczyca to zagrożenie wieloma powikłaniami, w dużej mierze reumatologicznymi oraz pojawieniem się takich chorób, jak m.in. łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Czy polityka zdrowotna zapewnia odpowiednie terapie w przypadku ŁZS?
- Oczywiście, że tak, są programy lekowe które obejmują chorych na łuszczycowe zapalenie stawów, nie ma problemów z włączeniem ich do terapii.

- Jakie rozwiązania mogłyby poprawić sytuację chorych na łuszczycę w kraju?
- Dostępne programy lekowe stanowią znakomitą opcję dla chorych na ŁZS i łuszczycę. Oczywiście byłoby idealnie, gdyby do terapii w kraju wprowadzono nowe cząsteczki, np. anty-IL-17. Jednak trzeba podkreślić, że obecnie dostępne w kraju metody leczenia też stanowią korzystną opcję terapeutyczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum