Zembala: Pierwszy w Polsce przeszczep łańcuchowy to ogromny sukces

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2015 16:23

Pierwszy w naszym kraju tzw. przeszczep łańcuchowy jest ogromnym sukcesem zespołu warszawskich specjalistów oraz polskiej transplantologii - powiedział minister zdrowia Marian Zembala, który w środę (24 czerwca) spotkał się z chirurgami i lekarzami uczestniczącymi w zabiegu.

 Zembala: Pierwszy w Polsce przeszczep łańcuchowy to ogromny sukces

Zabieg, który trwał 12 godzin, odbył się we wtorek (23 czerwca) w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Prof. Zembala podkreślił, że jest to sukces całego zespołu specjalistów, zarówno chirurgów, jak nefrologów, immunologów, anestezjologów i koordynatorów transplantacyjnych, jak również pielęgniarek.

"Wymianę łańcuchową" nerek pobranych od żywych, niespokrewnionych dawców, przeprowadził zespół specjalistów w składzie: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek. Koordynatorem transplantacyjnym całego przedsięwzięcia była mgr Aleksandra Tomaszek.

Przeszczep łańcuchowy został przeprowadzony pomiędzy trzema parami, które wymieniły się między sobą nerkami.

Są wśród nich osoby, które chciały być dawcami tego narządu dla bliskiej im osoby, ale nie mogły tego zrobić bezpośrednio z powodu niezgodnej grupy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej, czyli występowania przeciwciał anty HLA u biorcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum