Zegrze: nowy oddział pogotowia ratunkowego z wodnym ambulansem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2013 14:41

Nowy Oddział Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" - Przystań Jezioro Zegrzyńskie otwarto w środę (8 maja) w Zegrzu. Dysponuje łodzią wyposażoną tak samo, jak ambulans poruszający się po drogach. Osiąga ona prędkość do 86 km na godzinę.

Zegrze: nowy oddział pogotowia ratunkowego z wodnym ambulansem
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, przekazana łódź, której koszt wyniósł 485 tys. zł, jest większa i szybsza od dotychczasowej, która działała od 2009 r. Ratownicy w Zegrzu w sezonie dyżurują przez cały tydzień od godziny 9 do 21.

Nowa łódź ma większą kabinę i moc silników oraz lepiej ma sprawdzać się w warunkach sztormowych. Czynności reanimacyjne mogą zostać rozpoczęte już w łodzi, jest wyposażona m.in. w defibrylator, respirator, deskę ortopedyczną i nosze. Karetka została zakupiona ze środków Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie. Załogę stanowi dwóch ratowników medycznych oraz sternik z uprawnieniami ster-motorzysty i ratownika wodnego.

Oddział Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie - Przystań Jezioro Zegrzyńskie jest miejscem stacjonowania łodzi. Karetka wodna funkcjonuje w Zegrzu już od 2009 r. Poza rutynowym zabezpieczaniem terenu Jeziora Zegrzyńskiego, była też wykorzystywana w akcji ratowniczej po przerwaniu wału przeciwpowodziowego w Świniarach, w maju 2010 r. Dotychczas działająca karetka będzie teraz wykorzystywana jako łódź ratunkowa przez legionowski WOPR.

Na Mazowszu jest też druga wodna karetka - w Płocku, pływająca po Wiśle. Na terenie województwa funkcjonują też dwa śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego (eurocoptery), które stacjonują w Warszawie i w Płocku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w środę, że szef tego resortu przyznał prawie 22 tys. zł dotacji legionowskiemu WOPR, na organizację i prowadzenie szkoleń ratowników wodnych.

WOPR w Legionowie wygrało konkurs ogłoszony przez MSW na dofinansowanie organizacji i prowadzenia szkoleń ratowników wodnych w 2013 r. Przeszkolonych ma być 60 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum