Żeby rak prostaty nie był tematem tabu...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2010 20:23

XXIII Liceum Ogólnokształcące imienia ks. prof. Józefa Tischnera z Łodzi zwyciężyło w 3. Programie dla Młodzieży Mam Haka na Raka.

Zwycięska kampanii opracowana przez cztery uczennice „Rak prostaty = zmowa milczenia?” zostanie zrealizowana. Powstaną spoty telewizyjne i radiowe, które będą emitowane w całym kraju.

Organizator konkursu dr Janusz Meder z Polskiej Unii Onkologii podkreślił, że nagrodzono pomysł, który nie tylko przełamuje wstyd, ale i prowokuje mężczyzn do zadbania o swoje zdrowie. Realizacja zwycięskiego pomysłu rozpocznie się już w czerwcu. Emisja kampanii zaplanowana jest na wakacje.

Celem konkursu było stworzenie przez uczniów kampanii społecznej, która przełamie wstyd związany z nowotworem prostaty. Mężczyźni niechętnie zgłaszają się do lekarza i trudno ich przekonać do regularnych badań profilaktycznych.

Według prezesa Stowarzyszenia Mężczyzn Walczących z Chorobami Prostaty „Gladiator”, Tadeusza Włodarczyka, dowodzi tego fakt, że w pierwszych latach po uruchomieniu przez organizację telefonu zaufania, 90 proc. dzwoniących stanowiły matki, żony, córki, a nawet wnuczki mężczyzn z chorobą gruczołu krokowego. Włodarczyk twierdzi, że ta tendencja zaczyna się powoli odwracać.

Rak prostaty jest drugim nowotworem pod względem częstości występowania u mężczyzn, a trzecim, jeśli chodzi o liczbę zgonów. Jest  codziennie wykrywany u 20 Polaków. Do czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim podeszły wiek i geny, ale też otyłość, siedzący tryb życia, choroby weneryczne i stany zapalne dróg moczowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum