Ze względu na koronawirusa wyjazdy i pobyt w sanatorium budzą wiele wątpliwości

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2020 15:23

Wiele starszych osób ma wątpliwości co do swoich planów związanych z w wyjazdem do sanatorium, na leczenie uzdrowiskowe. Jak sugerował jeszcze na początku tygodnia Łukasz Szumowski - obecnie wyjazd do sanatorium nie jest dobrym pomysłem.

Fot. PTWP

Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka NFZ poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że z uwagi na sytuację epidemiologiczną, oddziały wojewódzkie NFZ będą honorowały rezygnacje pacjentów z leczenia uzdrowiskowego a skierowania do sanatorium będą mogły być zrealizowane w późniejszym terminie.

- Minister Szumowski na środowej (11 marca) konferencji prasowej podkreślał, że tak naprawdę problematyczny w przypadku wyjazdu do sanatoriów nie jest sam pobyt, ale dotarcie na miejsce, bo wiele osób starszych korzysta z transportu publicznego - mówi Sylwia Wądrzyk.

- Leczenie w takich miejscach jest bezpieczne, ale ze względu na obawy pacjentów związane z dojazdem oddziału wojewódzkie Funduszu będą podejmowały decyzje, aby uznać, jeśli ktoś się zdecyduje nie wyjechać na leczenie uzdrowiskowe albo lekarz uzna że ze względu na przeciwwskazania czy sytuację epidemiologiczną taki pacjent nie powinien jechać - wtedy termin takiego wyjazdu jest przesuwany - dodaje rzeczniczka Funduszu.

Pozostaje pytanie co z osobami, które po dwóch-trzech dniach pobytu już w sanatorium muszą pilnie wrócić do domu, na przykład ze względu na opiekę nad członkami rodziny - dziećmi (w środę podjęto decyzję z zamknięciu szkół) czy dorosłymi osobami, które nagle zostały objęte izolacją domową (dostarczenie jedzenia, lekarstw). W tej sprawie NFZ ma przygotować stanowisko.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum